Gündem Haberleri

  Cinnah fısıltıları

  Hürriyet Haber
  28.02.2005 - 01:02 | Son Güncelleme:

  Ankara’ya ısınamadı

  BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’
  ın zamanının önemli bir bölümünü Ankara dışında değerlendirmeye başladığı son zamanlarda basında sıkça işleniyor. Hürriyet’in Başbakanlık muhabirleri Ateş Yalazan ve Hasan Tüfekçi, bunun üzerine Erdoğan’ın son iki ayının program detaylarını mercek altına yatırdılar.

  Ve ortaya çıktı ki, Başbakan 31 gün çeken ocak ayının toplam 10 akşamında Ankara’da kalmış. Toplam 12 akşamını ise İstanbul’da geçirmiş. Yurtdışında 4 akşam konaklamış. Bu arada 5 geceyi de Ankara ve İstanbul dışında Anadolu’da geçirmiş.

  ŞUBAT İSTİSNA

  Şubat ayında Ankara’da toplam 11 gece geçirmiş. İstanbul’a istediği kadar zaman ayıramamış (toplam 4 gece). Yurtdışı gezileri ise toplam 9 gece tutmuş. Ankara ve İstanbul dışındaki Anadolu kentlerinde ise 4 gün konaklamış.

  Ancak Yalazan ve Tüfekçi’nin iki yıla yayılan gözlemlerine göre, şubat ayı başbakan açısından istisna gibi gözüküyor. Genel trendi Başbakan’ın ocak takvimi gösteriyor.

  Şurası çok açık. Başbakan İstanbul’da konaklayabilmek için her fırsatı değerlendiriyor. Özellikle hafta sonlarını İstanbul’da kalacak şekilde organize ediyor.

  YAZLIK MAKAM

  Önümüzdeki dönemde İstanbul’da geçireceği süre biraz daha artacak gibi. Çünkü, İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nın müştemilatında bulunan eski Beşiktaş kaymakamlık binası restore edilerek Başbakan’ın İstanbul’daki ofisi olarak düzenlendi.

  Başbakan’ın Ankara’ya bir türlü ısınamadığını ve başkentteyken bile aklının İstanbul’da kaldığını gösteren ilginç bir gelişme daha yaşandı.

  NOSTALJİ DUVARI

  Erdoğan’
  ın İstanbul özlemi, Başbakanlığın yeni yapılan konferans salonunun dekorasyonuna da yansıdı ve Başbakanlık Merkez Binası’nın konferans salonunun duvarlarına eski İstanbul gravürleri asıldı...

  Gravürlerde İstanbul’un ve Boğaz’ın çok eski zamanlarından çeşitli görüntüler yer alıyor. Bazı gravürlerin altında Üsküdar’ın Rumca adı olan ‘Scutari’ ifadesi yer alırken, bazılarının altında da Almanca olarak ‘Boğaz (Bosphorus)’ ifadesi dikkat çekiyor. Yani Erdoğan yaz aylarında yerleşeceği Boğaz manzaralı ofisine geçene kadar, Boğaz özlemini gravürlerde giderecek.

  BİR ŞARKI EKSİK

  Ancak gravürler ‘sıla hasreti’ni yatıştırmaya yetmeyebilir. O nedenle Başbakanlık Merkez Binası’nın koridorlarında sözlerini Sezen Aksu’nun yazdığı, Levent Yüksel’in söylediği ‘Kadın gibi kısrak gibi sarılayım /Gel ince beline /Dua gibi büyü gibi ezberledim hasretini /Yarim İstanbul gel öpeyim gerdanından’ şarkısı çalsa, fena mı olur?

  Gravürleri bile İstanbul

  ERDOĞAN, başbakanlık uğruna terk ettiği İstanbul’un ‘gönlünü almak için’ sık sık bu kenti ziyaret ediyor. Ama anlaşılan bu ziyaretler hasretini dindirmeye yetmiyor. Erdoğan, memleket özlemini biraz daha gidermek için İstanbul’un eski gravürlerini Başbakanlığın konferans koridorlarına astırdı.

  2 saatlik ziyaretin 30 dakikası suspus

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer
  ile Başbakan Tayyip Erdoğan arasında ciddi bir gerilime sahne olduğu anlaşılan bir hafta önceki görüşmeyle ilgili yeni ayrıntılar gelmeye devam ediyor. Bilindiği gibi, bu görüşme sırasında Erdoğan Çankaya Köşkü’nde toplam iki saat kalmıştı. Bu arada işler ters gidince Erdoğan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ü de çağırmış, Dışişleri Bakanı da Köşk’ün arka kapısından içeri girmişti.

  YENİ AYRINTILAR

  Bu iki saatlik sürenin bir bölümünde Erdoğan, Gül ile birlikte kalmış. Ancak, yeni gelen bir ayrıntıya bakılırsa Sezer ile Erdoğan arasında sessiz geçen bir yarım saatlik bölüm de var. İşte arkadaşımız Şükrü Küçükşahin’e gelen yeni ayrıntılar:

  Başbakan Erdoğan, üç bakanı içeren değişiklikten vazgeçip, Erkan Mumcu’dan boşalan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Aydın Milletvekili Atilla Koç’un atanması ile ilgili kararnameyi Sezer’e sununca, yeni bakanla ilgili güvenlik soruşturması başlatılıyor. İşte bu süreç Sezer’in makamında yaşanıyor; yani Sezer ve Erdoğan yan yana oturarak güvenlik soruşturmasının sonucunu bekliyorlar.

  SESSİZ DİYALOG

  Yaklaşık yarım saat sürdüğü belirtilen bu zaman diliminin her iki taraf için de biraz zor geçtiği anlaşılıyor. Çünkü, ikisi arasında pek bir diyalog olmuyor. Bu duruma yapıcı bir şekilde yaklaşanlar buna ‘sessiz diyalog’ diyebilirler. Sezer, o meşhur duruşunu sergiliyor; iki elini göğüs hizasında birbirine kenetleyerek oturmayı yeğliyor. Erdoğan ise daha çok etrafı seyrediyor. Bu sırada Sezer, gelen telefonlara cevap vermeyi de ihmal etmiyor.

  ‘TEMİZ’ KAĞIDI

  Tabii görevliler de çalışmalarını sürdürüyor; zaman zaman içeri faks metinleri getiriliyor, Sezer’e sunuluyor, Sezer de bunları inceliyor. Bazen de içeri giren görevli, Sezer’in kulağına eğilerek bir şeyler fısıldıyor, Sezer de aynı sessizlikle yanıt veriyor. Güvenlik soruşturması sürerken Çankaya Köşkü ile Yenimahalle’deki MİT Müsteşarlığı arasında telefon trafiğinin işleyip işlemediği bilinmiyor. Neyse, sonunda eski vali olan Atilla Koç’un kağıtları ‘temiz’ çıkıyor ve Sezer kararnameyi imzalıyor.

  Kasetleri açıklayın

  ERKAN Mumcu’
  nun AKP’den istifası sonrasında yapılan garip bir açıklama üzerindeki giz perdesi aralanmış değil. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, geçen pazar Gaziantep Grand Otel’de AKP İl Başkanlığı tarafından düzenlenen akşam yemeğinde partililerine hitaben yaptığı konuşmanın bir bölümü basına sızdı. Buna göre, Erdoğan konuşmada Erkan Mumcu’nun ‘güvenilmezliğini’ çağrıştırmak amacıyla ‘Zaten Devlet Bakanımız Beşir Atalay da kendisiyle yaptığımız konuşmaları hep teybe kaydediyordu’ demişti.

  KÜLTÜR FARKLI

  Bu arada, Erkan Mumcu bir açıklama yaparak Erdoğan’ın bu açıklamasının hálá tekzip edilmediğini hatırlattı ve ‘Benim kültür farklılığı diye anlatmak istediğim de buydu. Bu başka bir kültürün ifadesi’ dedi. Mumcu, ‘Eğer bu kayıtlar yapılmışsa, yayınlasınlar, millet de ne olduğunu bilsin’ çağrısında bulundu.

  ATALAY SESSİZ

  Hürriyet Ankara Bürosu’ndan Şükrü Küçükşahin, geçen hafta Beşir Atalay’a not bırakmasına karşılık ulaşamadı. Küçükşahin, bunun üzerine Atalay’ın danışmanlarını arayarak, Erdoğan’ın açıklamasını hatırlattı ve bakanın bir tepkisi olup olmadığını sordu.

  Atalay’dan henüz bir yanıt gelmedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı