Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cinnah fısıltıları

  Hürriyet Haber
  05 Nisan 2004 - 01:50Son Güncelleme : 05 Nisan 2004 - 01:50

  En operasyonel bürokrat

  KKTC
  Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ‘Hepiniz İstiklal Mahkemesi’nde yargılanacaksınız. Şimdiden mahkemedeki sandalyelerinizi seçin’ diyerek ‘latife’ yaptığı diplomatların başında geliyor.

  Yine bir latife olarak bu listedeki Türk diplomatlarının bazılarının hafifletici nedenlerle ceza indirimi alacakları, bazılarının şartlı tahliye edileceği düşünülse de, onun durumu kurtarıp kurtaramayacağı bilinmiyor.

  Adı Uğur Ziyal, Büyükelçi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı...

  Ziyal’in iddianameye girmesinin ve Kıbrıs sorununda gelinen noktayı mümkün kılan diplomasi seferberliğinin gerisinde, bürokrasi düzeyindeki en operasyonel isim olması yatıyor.

  Kuşkusuz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün sergiledikleri siyasi irade olmasaydı, bugünkü noktaya gelinmesi düşünülemezdi.

  Ancak, bütün bu diplomasi stratejisinin çizilip uygulanmasında perde arkasındaki kilit isim Ziyal’den başkası değildi.

  DENKTAŞ’A DUR DEMİŞTİ

  Ziyal,
  Başbakan Erdoğan’ın geçen ocak ayı sonundaki ABD ziyaretinden önce Washington’a gidip, müzakerelerin yeniden açılması karşılığında Annan Planı’nda yapılması gereken iyileştirmelerin pazarlığını yapan diplomat.

  Ziyal’in en kritik hamlesi herhalde geçen şubat ayında yöntem mutabakatının yapıldığı New York görüşmeleri sırasında Kıbrıslı Rum lider Tasos Papadopulos ile anlaşıp New York’u terk etmeye hazırlanan Denktaş’a ‘Gitmeseniz daha iyi olur’ diyebilmesiydi.

  Denktaş, geçenlerde bir televizyon mülakatında ‘Ben ayrılmak istiyordum, ancak Sayın Ziyal bana gelip ‘Talimat var, gidemezsiniz’ dedi’ diyerek Ziyal’in oynadığı rolü, memnuniyetsizliğini gizlemeyen bir üslup içinde açığa vurdu.

  Ziyal, Kıbrıs pazarlıkları öncesinde 1 Mart tezkere krizi öncesi ve sonrasında Amerikalılarla yürütülen bütün kritik müzakerelerin yükünü de sırtlandı.

  Dışişleri’nin en kilit makamında oturmasına, bütün müzakere yeteneğine karşılık, Ziyal mütevazı çizgisiyle vitrine çıkmaktan hiç hoşlanmayan, kendisini geri planda tutan bir mizaca sahip.

  Liseyi Robert Kolej’de okuyan, ardından 1965 yılında Mülkiye’den mezun olup aynı yıl Dışişleri’ne giren Ziyal’in ilginçtir ki, diplomasi kariyerindeki başlangıç durağı da Kıbrıs.

  MERKEZİN ‘BİZE LAZIMSIN’ ADAMI

  Diplomasi dünyasına üçüncü katip olarak Kıbrıs dairesinde adım atan Ziyal’in 1970 yılındaki ilk yurtdışı görevi de Lefkoşa Büyükelçiliği. Ziyal, Kıbrıslı Türklerin o dönemlerde yaşadığı sıkıntıları, uğradıkları etnik temizleme kampanyalarını en iyi bilen diplomatlardan biri.

  Ziyal’in kariyerinde Lefkoşa sonrasında Cenevre’deki BM Temsilciliği ve Washington Büyükelçiliği’nde müsteşarlık, Chicago Başkonsolosluğu gibi görevler dikkat çekiyor.

  Kendi döneminden olan meslektaşları bugüne dek 2-3 ayrı merkezde büyükelçilik yapmışken, ilginçtir ki, Ziyal bugüne dek yalnızca bir merkezde büyükelçilik yapmış. Bunun nedeni, biraz konjonktür, biraz da kritik dosyaların takibi için ‘Bize lazımsın’ denerek merkezde tutulmuş olması.

  Ziyal’in tek büyükelçiliği, 1992-97 yılları arasında Türkiye-Suriye ilişkilerinin PKK faktörü nedeniyle sıkıntılı bir şekilde seyrettiği bir döneme rastlayan Şam’daki görevi.

  ‘ADANA’NIN DA MİMARI OYDU

  Ziyal,
  1997’de merkeze dönünce Ortadoğu’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcılığ’na getirildi ve kendisini birden 1998 yılında Öcalan’ın yakalanmasıyla sonuçlanan sürecin tam ortasında buldu.

  O dönemde Suriye’nin PKK’ya karşı desteğini ilk kez resmen çekmeyi taahhüt ettiği Adana mutabakatıyla sonuçlanan zorlu görüşmelerin müzakerecisi yine Ziyal’den başkası değildi.

  Ziyal, yaklaşık 7 yıldır merkezde ve 2001 eylül ayından bu yana Dışişleri Müsteşarlığı görevini yürütüyor. Bu görevine 11 Eylül saldırılarından birkaç gün sonra oturduğu hatırlanırsa, geçen iki buçuk yılda nasıl bir yoğunlukla yaşadığı tahmin edilebilir.

  Aslında geçen yıl Roma Büyükelçiliği’ne gitmesi gereken Ziyal, AB süreci nedeniyle merkezde tutuldu. Eğer kendisinden bir kez daha kalışını uzatması istenmezse, Ziyal’i önümüzdeki yaz Roma Büyükelçisi olarak görmek şaşırtıcı olmayacak.

  Seçim sırrı

  Hatay’ı CHP’den ‘dalarak’ almış

  DEVLET
  Bakanı Kürşad Tüzmen, 28 Mart seçimlerinde Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Hatay illerinden sorumlu bakan olarak çalışmalar yaptı. Tüzmen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la gittiği Ukrayna’da seçimlerle ilgili görüşlerini de zaman zaman dile getirdi. En çok Osmaniye’de zorlandıklarını söyleyen Tüzmen, MHP iktidarında Dış Ticaret Müsteşarı olan ve bu makamdaki çalışmaları ile öne çıkıp AKP’de bakanlık makamına kadar gelebilen bir siyasi.

  DOĞAN’I YIKTI

  Ama, vefa başka, siyaset başka. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’de kazanmak için tam 5 mitingde konuşma yapmış, altı ay önce temelini attığı organize sanayi bölgesinin altı ay sonra üretime başlamasını da bu mitinglerde ilk üretimi getiren işçilerle birlikte Osmaniyelilere göstererek başarıyı yakalamıştı.

  Kendi seçim bölgesi Gaziantep’te ise 6 puan geride başladıkları yarışta iyi bir çalışma ve propagandayla Celal Doğan’ı geride bırakmayı başarmışlardı.

  ARKADAN DOLAŞMIŞ

  Tüzmen
  , Kilis’te de büyük hizmetler yaptıklarını vurguladı. Ama iş Hatay’ın CHP elinden nasıl alındığına gelince kazanma senaryosu oldukça ilginçleşti.

  Tüzmen, burayı ‘dalarak kazandıklarını’ anlatınca, ‘Nasıl yani?’ sorusu ile karşılaştı. Aynı zamanda profesyonel dalgıç olan Tüzmen de ilginç başarı öyküsünü şöyle anlatı:

  ‘Biz orada denize dalmaya 10 ay önceden başladık. Yayladağ’ın eteklerinden çok güzel dalınıyor. Oradan dalarak alttan yol alıp öbür tarafa (Suriye’ye demek istiyor) geçiyorsun. Oradan yakaladığın orkinosları, logosları alıp bizim tarafa getiriyorsun. Bizim oradaki dalma merakımızı bilmeyen kalmadı. Hatay’da yaptığımız iyi çalışma da buna ilave edilince sonuç alındı.’

  Yani dış ticaretten sorumlu bakan olan ve özellikle komşu ülkelerle ticaretin gelişmesinde büyük çaba gösteren Kürşad Tüzmen, dalarak ‘sınır aşıp’ orada yakaladığı balıkları Türkiye tarafına, yine deniz altından transfer ederek hem ticarete, hem de AKP oylarına büyük katkı sağlamıştı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı