Ege Haberleri

  Çinlilerin ilk göz ağrıları İzmir oldu

  İZMİR, (DHA)
  11.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÇİN Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kenti Ulusal Halk Kongresi yöneticileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. İki kentin yerel meclisleri arasında ilişkileri güçlendirmek, yenilikler, bilim ve teknoloji alanında gelişmeleri paylaşmak amacıyla belediyeye gelen konukları, Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, bürokratlar ve meclis üyeleri karşıladı.

  Wuhan kenti Ulusal Halk Kongresi Daimi Kurulu Direktör Yardımcısı Zhang Hejie başkanlığındaki heyette, Ulusal Halk Kongresi Daimi Kurulu Düzenlemeler Odası Direktör Yardımcısı Pang Shaohua, Ulusal Halk Kongresi Qiaokou Bölgesi Daimi Kurulu Direktör Yardımcısı Li Chunyi, Wuhan Siyaset Bölümü Direktörü Wei Mingxian, Jianghan Halk Mahkemesi Müfettişi Duan Lanling ve Hanshang Şirketler Grubu Genel Müdür Yardımcısı Zhang Qing yer aldı.

  Çok beğendiler

  Türkiye’ye ilk kez geldiklerini ve özellikle ilk gördükleri kent olan İzmir’i çok beğendiklerini söyleyen Direktör Yardımcısı Hejie, İzmir’i örnek alınacak bir kent olarak nitelendirdi. Şehri çok sevimli bulduklarını ve özellikle temizliğine hayran kaldıklarını belirten Hejie, “Sanırım İzmir’in yönetimi kentle çok güzel ilgileniyor. Örnek alacağımız çok şey olduğunu düşünüyoruz. İki kent arasındaki ticareti artırmak için de üzerimize düşeni yapacağız” diye konuştu.
  Çin heyetini İzmir’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Başkan Vekili Dr. Aydoğan da konuklara İzmir’le ilgili kısa bilgiler verdi. İki kent arasındaki ticari ilişkilerin her geçen gün daha da geliştiğini, otomotiv firmalarının yatırımının gündemde olduğunu vurgulayan Aydoğan, Çin’in Tianjin kentiyle kardeş olduklarını, Wuhan’la da kardeş kent olmak için meclis kararı aldıklarını belirtti.

  Heyetin, belediye meclisinin çalışma esaslarına ilişkin sorularını da yanıtlayan Sırrı Aydoğan, Türkiye’de yerel yönetimlerin görev ve sorumlulukları hakkında da bilgiler verdi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı