İZMİR HABERLERİ

Çinlilere "Tatil ve yatırım için İzmir'e gelin" daveti

DHA
09.05.2017 - 13:01Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Ticaret Odası'nın (İTO) 7-12 Mayıs tarihleri arasında Çin'e düzenlediği iş ve inceleme gezisinin ilk durağında İzmir'i tanıtmak için Şanghay'da Road Show düzenlendi. Çin'den daha fazla turist getirmeyi amaçladıklarını belirten İTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş,  Çinli işadamlarına "Hem yatırım hem tatil için İzmir'e gelin" dedi.

İzmir'in Çinli yatırımcı ve turizmcilere tanıtılması amacıyla Çin'in Şanghay kentinde düzenlenen Road Show'a İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Meclis Başkanı Rebii Akdurak, Pudong Ticaret Odası Başkanı Qiu Xiangrong, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdurrahman Suphi Şahin, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Şube Müdürü Kemal Kılıç, Türkiye'nin Şanghay Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı, Türkiye'nin Şanghay Ticaret Ateşesi Mustafa Yavuz THY Şanghay Satış Müdürü Melis Adanalı, İTO Meclis üyeleri ile Çinli işadamı ve turizmciler katıldı. Çinli işadamlarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıya, 100'den fazla Çinli turizmci ve yatırımcı katıldı.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Çin ile ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini belirterek, "Atalarımız Orta Asya'dan, Asya'nın en batısına göç etmiş. Biz de Asya'nın en batısındaki Ege Denizi'nin kenarında bir şehiriz. Yani İpekyolu'nun en sonundaki şehirden geliyoruz. Amacımız Asya Kıtası'nın en doğusu ile en batısındaki İzmir arasındaki turizmi, ticareti ve yatırımları arttırmak. Tarihi İpekyolu'nu tekrar hareketlendirmek" dedi. Bu amaç için bugüne kadar pek çok Çinli heyeti İzmir'de ağırladıklarını ve Çin'e pek çok ziyaret gerçekleştirdiklerini kaydeden Demirtaş, "Benim Çin'e 7'inci gelişim. Bugün de çok geniş bir heyet ile Çin'deyiz" diye konuştu.

İzmir'in coğrafi olarak Çin'e uzak gözükmesine karşın teknoloji çağında bu mesafelerin artık bir zorluk olmadığını belirten Demirtaş, "Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler de hızla gelişiyor. Bizim dönüşümüzün ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Çin'e gelecek. Bu çok önemli bir ziyaret. 2013 yılında Çin Devlet Başkanı Jinping 'Bir Kuşak, Bir Yol' adıyla 'modern bir İpekyolu' projesini hayata geçirme çağrısı yaptı. Sayın Başkan, orta koridor olarak adlandırılan Türkiye'yi de projeye davet etti. Çin, bu proje için 2014 yılında İpekyolu Ekonomik Kuşağı Fonu kurdu ve bu fona 50 milyar dolar kaynak ayırdı. Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı, Çin'den Avrupa'ya kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak, Çin'den Avrupa'ya olan taşımacılık süresini 3 kat azaltacak. Bu proje ile Çin, ülkemizi koridor olarak kullanarak Batı'ya ekonomik atılım yapacak" dedi.

AVRUPA VE ORTADOĞU'YA İZMİR'DEN AÇILIN

İzmir'in 13 organize sanayi bölgesi, 2 serbest bölgesi, 4 teknoloji geliştirme bölgesi, 4 ana ticaret limanı ve 8 üniversitesi ile yerli ve yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi olduğunu belirten Demirtaş, ABD'li bağımsız araştırma kuruluşu Brookings Enstitüsü raporuna göre İzmir'in dünyanın en hızlı büyüyen ikinci metropol ekonomisi olduğunu söyledi. İzmir'in bu özellikleri nedeniyle yabancı sermaye için son derece cezbedici bir kent olduğunu vurgulayan Demirtaş, "Yabancı yatırımcılar için en büyük avantajımız lojistik konumumuz. İzmir'den 3 - 3.5 saatlik bir uçak yolculuğu ile Avrupa'nın tamamına, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Kafkaslara, yani 1.5 milyar kişiye ulaşmak mümkün. Kentimizde 2 bin 235 yabancı sermayeli şirket var, bunların sadece 24'ü Çinli. Siz Çinli işadamları da İzmir'e yapacağınız yatırımlar ile tüm Avrupa'ya, Ortadoğu'ya çok daha hızlı ulaşabilirsiniz" diye konuştu

"İZMİR'E GELİN PİŞMAN OLMAZSINIZ"

Toplantıya katılan Çinli işadamlarının önemli kısmını turizmciler oluştururken, İzmir'in turizm potansiyeli hakkında da bilgi veren Demirtaş şöyle devam etti:

"2017 yılı 'İpek Yolu Rotası' yılı. Çin 2018 yılını 'Türkiye Turizm Yılı' ilan etti. 1 milyon Çinli turistin ülkemize gelmesi yönünde anlaşma da imzalandı. Türkiye'ye 2016 yılında 167 bin Çinli turist geldi. Hem ülkemize hem kentimize daha fazla Çinli turist gelmesini istiyoruz. İzmir'e gelecek hiçbir Çinli pişman olmayacaktır. İster deniz turizmi ister termal turizmi ya da tarih turizmi istesin. Çünkü İzmir'de herşey var. Binlerce yıllık bir kültür var. Lidyalılardan Osmanlılara sayısız uygarlığa ev sahipliği yaptık. Herodot,'un 'Gökkubbenin altındaki en güzel şehir' dediği yer İzmir. Tatili deniz, kum, güneş ve doğa olarak görenler için de İzmir bir cennet. Dalış, sörf, trekking gibi her türlü doğa sporunu İzmir'de yapabilirsiniz. Termal turizm de, sağlık turizmi de önemli potansiyel. Kentimizde şu anda 5 yıldızlı 19 adet, 4 yıldızlı ise 36 otelimiz var. Toplam otel sayımız 264. Yatak kapasitemiz ise 50 bin dolayında. Kitle turizmi istemiyoruz. Butik bir turizm anlayışımız var. Yüksek sayılarla gruplar ağırlamıyoruz, sizler gibi seçkin bir kitleye hitap ediyoruz. İzmir Avrupa'nın en önemli kruvaziyer destinasyonlarından birisi. Çin halkının kruvaziyer turizmine ilgisini biliyorum. İzmir'den başlangıçlı turlar ile balayı turlarınızı veya 1 haftalık turlarla hem ülkemizin hem de Akdeniz coğrafyasının yakın bölgesinde farklı ülkeler, şehirler ve kültürler tanıyabilirsiniz."

"5 GÜN İZMİR'DE KALIN 1 GÜNÜNÜ BİZ ÖDEYELİM"

Son 3 yılda kongre turizminde de belli bir başarı yakaladıklarını ifade eden Demirtaş, Çin'de de kongre turizminin çok önemli olduğunu belirterek, Çinli firmalara bayi toplantılarını ve kongrelerini İzmir'de düzenleme çağrısı yaptı. Demirtaş, "Böyle bir toplantı veya kongre için 5 gün İzmir'de kalırsanız 1 gece otel ücretinizi Odamız ödeyecek. Toplantı salon bedeli de ödemeyeceksiniz" dedi. İzmir'de fuarcılığın da çok gelişmiş olduğunu ve kentte mermer, gıda, mobilya, yapı, eğitim gibi sektörlerde yılda ortalama 30 fuar düzenlendiğini belirten Demirtaş, bu fuarlara tüm Çinli işadamlarını davet etti. Demirtaş, "Bu fuarlara gelecek Çinli işadamları ile üyelerimizi buluşturabiliriz Gurme turizmi için de İzmir çok önemli bir kent. Eşsiz bir mutfağımız var. İzmir'de yapılacaklar saymakla bitmez. Anlatmakla da bitmez. İzmir anlatılmaz, İzmir'de yaşanır. Bu yüzden yatırım için de tatil için de sizleri İzmir'e bekliyoruz" diye konuştu.

"DIŞ TİCARETİMİZİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ"

İTO Meclis Başkanı Rebii Akdurak da Çin'in tüm dünya tarafından çok yakından izlenen bir kent olduğunu belirterek, İzmir iş dünyası olarak da Çin ile ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi. Türkiye'nin Çin'den 25.2 milyar dolar ithalat yapmasına karşılık 2.3 milyar dolar ihracat yaptığını belirten Akdurak, İzmir'den Çin'e 137 milyon dolar ihracat yapılıp, buna karşılık 1 milyar dolar ithalat yapıldığını söyledi. Türkiye'nin 2. büyük ekonomisi olan İzmir için bu rakamların çok az olduğunu belirten Akdurak, "Bu rakamları arttıracak potansiyelimiz de var. Kentimiz, 10 bin yıllık tarihi boyunca bir ticaret merkezi. Asya'yı Avrupa'ya ve Amerika Kıtasına bağlayan en önemli liman kenti. İzmir, Ticaretten sanayiye, eğitimden sanata, sağlıktan turizme kadar her alanda gelişmiş bir şehirdir. Türkiye'nin toplam sanayi üretiminin yüzde 9.3'ünü gerçekleştiriyoruz. İzmir'de kimyadan gıdaya, demir çelikten turizme kadar pek çok sektörün öne çıkıyor, yani ekonomik olarak da çok yönlü bir kent" dedi.

İZMİR'İN DİNAMİZMİNİ GÖRDÜM

Pudong Ticaret Odası Başkanı Sayın Qiu Xiangrong ise Şanghay'ın çok büyük miktarlarda yabancı sermaye çektiğini belirterek, 260 milyar dolarlık yabancı sermayenin kentin gelirinin yüzde 70'ini oluşturduğunu söyledi. Kente gelen yabancı sermayeli şirketlerin büyük kısmının da başkanlığını yaptığı Pudong Ticaret Odası'na üye olduğunu belirten Xiangrong şöyle konuştu:

"Türkiye ile de ilişkilerimiz var. Bugüne kadar Ankara ve İstanbul'u biliyorduk, bu Road Show ile İzmir'i de tanıma imkanı bulduk. İzmir'e hiç gitmedim ama artık gitmek istiyorum. Sunumlardan, İTO üyelerinden, Başkanın konuşmalarından, İzmir'in ne kadar dinamik ve genç bir kent olduğunu gördüm. Bugünkü toplantıya da 50'ye yakın üyemizin katılmasını sağladık. Şanghay'daki başkonsolosluk sayesinde pek çok oda ile işbirliği yapıyoruz. Karşılıklı ticaret sayesinde yatırımlar da gelişiyor ilişkiler de. Bugün de İzmir Ticaret Odası ile işbirliği protokolü imzalayacağız. Bu anlaşmanın ticaretin gelişmesine katkı yapacağına inanıyorum. Ümit ediyorum ki bugünkü toplantı kentlerimiz arasındaki güçlü işbirliğinin başlangıcı olur. İzmir ile ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz."

Türkiye'nin Şanghay Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı ise Çin ile Türkiye arasındaki ticareti kısa ve orta vadede eşitlemenin gerçekçi olmadığını, buna karşılık ilişkilere derinlik ve boyut kazandırmayı amaçladıklarını söyledi. Angılı, "Bu açıdan İTO ile Pudong Ticaret Odası'nın işbirliği önemli çünkü Pudong, tanınan tek bölgesel oda. Pudong Bölgesi'nde yatırım yapan firmalar farklı muameleye tabi tutuluyor. Çin'de işbirliği yapmak için, Çin'e girmek için en iyi nokta da Şanghay" dedi.

Toplantıya katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdurrahman Suphi Şahin ile İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Şube Müdürü Kemal Kılıç da birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından İTO ile Pudong Ticaret Odası arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Çinli ve İzmirli işadamları arasında ikili görüşmeler yapıldı.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Çinlilere "Tatil ve yatırım için İzmir'e gelin" daveti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Mayıs 2017 tarihinde saat 13 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çinlilere "Tatil ve yatırım için İzmir'e gelin" daveti haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı