Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çinliler'den gülümseyince fotoğraf çeken kamera

  Levent ULUÇER/ PEKİN, (DHA)
  19 Ekim 2008 - 13:58Son Güncelleme : 19 Ekim 2008 - 13:58

  ÇİN'de henüz 5 yıllık ‘AIGO' firması gülümsemeyi otomatik algılayıp fotoğraf çeken fotoğraf makinesi geliştirdi.

  Ayrıca üretilen USB şeklinde fotoğraf hafıza kartı ve kitap üzerindeki bilgilere dokununca okumaya başlayan kalem de ilgi çekti.

  Şirketin Başkanı ve CEO’su olan Fıng Cün (Feng Jun) henüz yolun başında olmalarına rağmen hızla pazar bulduklarını hemen her ay yeni bir ürünle tüketicilerin karşısına çıktıklarını anlatırken en çok ilgi çeken ürünlerini tanıttı. Bu ürünler arasında ballanması sorun olmayan fotoğraf makinesinin insanlar gülümsediği zaman bunu algılayarak otomatik olarak fotoğraf çektiği belirtildi. Bu fotoğraf makinesinin ne kadar sallanırsa sallansın fotoğraf kadrajını bulduğu ve kişiyi net olarak otomatik olarak çekebildiği belirtildi.

  USB şeklindeki hafıza kartı sayesinde fotoğraf makinelerindeki hafıza kartını bilgisayara yüklemek için kablo veya başka aracı alet gerekmiyor. Hafıza kartının yarısı USB şeklinde dizayn edilirken bu haliyle bilgisayarın USB girişinden okunabiliyor. Böylece özellikle gazeteciler fotoğrafları hızla bilgisayara aktarabilecek.

  Yeni ürün çok fonksiyonlu cep telefonu ile istenilen yerden istenilen bağlantıyla internete ulaşabiliyor. Telefon ayrıca bir kitaptaki yazıları fotoğraf olarak çekip buradaki sözcükleri teker teker istenilen dile çevirebilme özelliğini de taşıyor.

  Piyasaya sürülen kalem daha önceden hazırlanmış olan bir kitabın satırına dokunulduğunda bunu okumaya başlıyor ya da haritada dokunulan noktayı anlatmaya başlıyor. Böylece kulaklığı da olan bu kalem isteyene kitabı okurken, Topkapı Sarayı'nın haritasında dokunulan yeri anlatmaya başlayan rehber işlevi de görüyor.

  Aigo'nun yeni ürünlerinden biri güneş enerjisini kullanan şarj cihazı oldu. Üç panelli bu şarj cihazı güneş ışıklarıyla sarj oluyor ve altı ayrı makine aynı anda güneş enerjisi sayesinde boşalmış cihazları şarj edilebiliyor. Böylece elektrikli şarj aleti taşımaya gerek olmadan güneş ışığının olduğu yerde mesela cep telefonları rahatlıkla şarj edilebiliyor.

  Aigo’nun CEO’su Fıng Cün, Asya'da ve hatta Avrupa ve ABD kıtalarında birçok ülkeyle anlaşmalar yaptıklarını ve Türkiye ile de en kısa zamanda işbirliği yapacak firmayla tokalaşmak istediğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı