« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çinliler Neslihan'dan korksun

Londra'da gümüş madalya kazanan masa tenisçi Neslihan Kavas'ın annesi açıklama yaptı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
2012 Londra Paralimpik Oyunları'nda, masa tenisinde gümüş madalya kazanan milli sporcu Neslihan Kavas'ın annesi Fevziye Kavas, “Bu yıl Neslihan'ın grubunda üç Çinli vardı. Bu yıl iki Çinli'yi yendi. Final maçını da kazabilirdi. Çinliler bundan sonra Neslihan'dan korksun” dedi.

Kavas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Neslihan'ın 10 yaşında masa tenisi sporuna DSİ Bent Spor'da başladığını ve 15 yaşından beri raketi elinden düşünmediğini kaydetti.

Kızının doğuştan kalça çıkığı engelinin bulunduğunu anlatan Kavas, şöyle konuştu:
“Sağ ayağında iki santimetre kısalık var. 1999 yılında, 12 yaşındayken son ameliyatını olmuştu. Bütün vücudu alçılı bir şekilde yatıyordu. O sırada Marmara Depremi oldu. Neslihan, yattığı için dışarıya çıkamadık. Neslihan, sarsıntının hemen ardından vitrindeki raketini istedi. Deprem şokunu geçirinceye kadar, raketi bir kaç gün sürekli yanında durdu.”

“Gözünde Çinlileri çok büyütüyordu”

Neslihan'ın ilköğretimini ve orta öğretimi Eskişehir'de tamamladığını vurgulayan Kavas, başarılı sporcunun 2004'te Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği'ni kazandığını bildirdi.

Kavas, kızının okulunu başarıyla bitirdiğini belirterek, “Şu anda gıda mühendisi ancak spora ağırlık verdiğinden mesleğini yapmıyor. Çok başarılı bir öğrenciydi. Sporcu olmanın verdiği disiplinli bir hayatı vardır. Kişilik olarak mükemmel bir çocuktur. Sevecen ve iyilik severdir. Her yaş aralığıyla sohbet eder. Hedefi hep yükseklerdi” diye konuştu.

Neslihan'ın bu yılki oyunlarda büyük bir başarı aldığına işaret eden Kavas, şöyle devam etti:
“Neslihan, gözünde Çinlileri çok büyütüyordu. Masa tenisi Çinlilerin ata sporu olarak biliniyor. Ben de 'Yavrum onlar da Allah'ın kulu. Onları Çinli olarak görme' diyordum. Bu yıl Neslihan'ın grubunda üç Çinli vardı. Bu yıl iki Çinli'yi yendi. Final maçındaki Çinli'yi de yenebilirdi ancak buna şükür. Çinliler bundan sonra Neslihan'dan korksun.”

“Takım maçlarına çok moralli çıkacağız”

Telefonla annesini arayan Neslihan Kavas da, moralinin çok iyi olduğunu ve 6 Eylül'de masa tenisinde takım maçlarının başlayacağını bildirdi.

Masa tenisinde aldığı gümüş madalyadan memnun olduğunu vurgulayan Kavas, “Altın madalya almak istiyordum. Bir daha ki sefere inşallah... Takım maçlarına çok moralli çıkacağız. Türk halkı bizi desteklemeye devam etsin. Onların dualarını bekliyoruz” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz