Ege Haberleri

  Çinli yatırımcı İzmir’de ısrarcı

  Arzu ÇETİK / İZMİR (DHA)
  21.10.2008 - 19:42 | Son Güncelleme:

  Çin hükümetinin dünyada en iyi yatırım yapılacak 40 kentten biri olarak gösterdiği İzmir, Çin’den gelecek 5’inci heyeti ağırlayacak.

  DIŞ Ticaret Müsteşarlığı (DTM) Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü aracılığıyla, 20-23 Ekim tarihlerinde Çin’in Tianjin kentinden 16 şirketin yöneticilerinden oluşan heyet ESBAŞ’ta yatırım için incelemeler yapacak. Heyet, ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda da temaslarda bulunacak. Heyette elektronik, makine, otomotiv, gıda sektörü üzerine faaliyet gösteren firmaların temsilcileri bulunuyor. Heyette ayrıca Çin Makine, Elektronik Ürünleri İthalat ve İhracat, Sanayi ve Ticaret Odası’ndan da iki kişi yer alıyor.

  Yatırım avantajları

  Bu odanın görevinin yatırım yapılabilecek bölgelerde araştırma yaparak, Çin’deki firmaları buna göre yatırıma yönlendirmek olduğu belirtildi. Çinli işadamları ESBAŞ’ta firmaları ziyaret ederek, ikili görüşmelerde bulunacak. Ayrıca ESBAŞ yönetimi ile yapacakları toplantıda da bölge ve yatırım avantajları konusunda bilgi alacaklar. Bir sonraki Çin heyeti ise 12 Kasım’da İTO aracığıyla Çin’in Wuhan kentinden gelecek. Böylece Kasım ayında Çin’den İzmir’e gelen heyet sayısı 6’yı bulmuş olacak. Bugüne kadar 4 heyetin yaptığı ziyaretler sonrasında, Çinli firmaların İzmir’de yatırıma sıcak baktığı ifade ediliyor. ESBAŞ Tanıtım ve Pazarlama Koordinatörü Ertuğrul Işıksoy, gelecek heyetin ticaret ve yatırım odaklı olduğunu belirterek, "Önce politikacılar, ardından büyük grupların başkanları geldi. Şimdi teknik seviyede inceleme yapmak, karar vermek üzere gelen bir heyet var. Yatırım alanlarını görmek istiyorlar. 2009 yılında makine, otomotiv, plastik, kimya, elektrik-elektronik sektörlerinde yatırım bekliyoruz" dedi. ESBAŞ’ın Çin’de 4 yıldır ofisi olduğuna da dikkat çeken Işıksoy, "Çok ciddi tanıtım, pazarlama çalışmaları yapıyoruz. Çin’den çok sayıda heyeti ağırladık. Artık somut yatırımları yavaş yavaş görmeye başlayacağız" diye konuştu. Çinli işadamlarının özellikle serbest bölgede yatırımı düşündüklerine dikkat çeken Işıksoy, "Serbest bölge üzerinde Avrupa pazarına girmek istiyorlar" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı