Gündem Haberleri

  Çinli işadamına bıçaklı saldırı

  DHA / AA
  18.09.2013 - 10:36 | Son Güncelleme:

  Çin'in en zengin ikinci adamı olarak bilinen, Wahaha Grup'un sahibi Zong Çinghou bıçaklı saldırıya uğradı. Zong'dan iş isteyen saldırgan, olumsuz yanıt alınca ünlü işadamının parmaklarını kesti.

  Çin'in en zengin ikinci işadamı Zong, sabahın erken saatlerinde Hangzhou kentindeki evinin etrafında yürüyüş yaptığı sırada saldırıya uğradı.

  Ülkenin en büyük içecek ürünleri şirketi Wahaha'nın sahibi olan 68 yaşındaki işadamının bazı parmaklarının koptuğu bildirildi. Medya kuruluşları, kopan parmakların Zhejiang Tıp Fakültesi’nde yerine dikildiğini belirtirken, işadamının hayati tehlikesinin bulunmadığını söyledi.

  ÖNCE İŞ İSTEDİ, SONRA SALDIRDI
  Sabah saatlerinde sosyal medyada çeşitli söylentilere yol açan saldırının arkasından ise iş arayan bir göçmen çıktı. Polis tarafından öğleden sonra yakalanan 49 yaşındaki saldırgan, Zong’a iş isteğini geri çevirdiği için saldırdığını söyledi.

  "Meşrubat Kralı" olarak nitelendilrilen Zong, 20 milyar dolara yakın servetiyle ülkenin en zengini konumunda bulunuyor ve 2007'den beri Forbes'un dünyanın en zenginleri listesinde yer alıyor.

  Zong'un, Çin'de açıklanan en zenginler listesine göre 115 milyar yüen (Yaklaşık 18.68 milyar dolar) serveti bulunuyor. Wahaha Grubu'nun ilk olarak 1987 yılında mütevazi bir fabrika şeklinde üretime başladığı ve Çin'in en büyük 500 firmasından birine dönüştüğü belirtiliyor. Ülkenin en büyük meşrubat üreticisi olan kuruluşun 2012'deki yıllık geliri 63 milyar yüene ulaşmıştı. Çin genelinde 66 üretim tesisi ve 170 iştiraki olan grup, yaklaşık 30 bin kişiye de istihdam sağlıyor.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı