Çinli Foxconn işe alımda, ‘intihar etmeyeceğim’ imzası attırıyor

Hürriyet Haber
27.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD’li teknoloji devi Apple başta olmak üzere Hewlett-Packard, Sony ve Nokia gibi uluslararası teknoloji şirketlerinin Çin’de üretim yaptırdığı Foxconn şirketi, çalışanlarından 9 kişinin son bir yılda intihar etmesi üzerine işe alımlarda ‘intihar etmeyeceğim yazılı’ mektup şartı getirdi.

Psikolojik destek alacaklar

Foxconn’un Tayvanlı ana şirketi Hon Hai Precision’un Yönetim Kurulu Başkanı Terry Gou dün intiharlar nedeniyleacil olarak fabrikaların bulunduğu Çin’in Shenzhen kentine, kendi özel jeti ile birlikte yaptığı medya turu sırasında özür diledi. şirketin işçi çalıştırma politikalarını savunan Gou, söz konusu intiharların işçilerin kişisel hayatlarındaki problemlerinden kaynaklanabileceğini iddia etti. Foxconn çalışanları ise sorunları olduğunda psikolojik destek almayı kabul ettiler. Ancak bir çalışanın “Usta başı ile en ufak bir tartışmamda beni hemen psikolojik danışma merkezine gönderecekler” diyerek imzalamadığı öğrenildi.

Apple: i-pad orda yapılmadı

Cuma günü ABD dışındaki pazarlara yeni geliştirdiği tablet bilgisayarı i-pad’i sunmaya hazırlanan Apple ise intiharların önüne geçilmesi konusunda önlem alınması için harekete geçti. Örneğin, Foxconn’un fabrikasından geçen salı günü 19 yaşında bir işçinin ölüme atlamasının ardından fabrikanın etrafına güvenlik ağları yerleştirecek. Apple’ın sözcüsü, fabrikalardaki çalışma şartlarının düzgün olması ve çalışanlara saygılı davranılması konusunda kararlı olduklarını söyledi. Apple piyasaya yeni sunduğu i-pad’in intiharların gerçekleştiği fabrikada yapıldığını redderken, i-phone’un parçalarının söz konusu yerde yapıldığı biliniyor.

300 bin kişi çalışıyor

300 bin kişinin çalıştığı fabrikada yatan işçilerin yatakhaneleri ile ilgili bilgi veren yetkililer, odaların 4-8 kişilik olduğu konusunda ısrar ediyor. Fabrika yetkilileri işçilerin yaşam alanlarını anlatırken, işçilerin kaldığı sitelerde, bankaların, 24 saat açık marketin bulunduğu, dinlendirmek için düzenlenmiş çeşmelerden akupunktur merkezine kadar çeşitli alanların bulunduğunu belirtiyor. Çalışanların büyük çoğunluğu 18-24 yaş arasında olduğunu belirten Fabrika sözcüsü Louis Woo, şu bilgileri verdi: “ılk kez evlerinden uzakta çalışıyorlar. Biz şimdi 24 saat hizmet verecek bir telefon danışma hattı kurduk. Ayrıca işçileri 50 kişinin altında gruplara ayırarak özel hayat için gereken izolasyonu sağlayacağız. Bu intiharları durdurmak için elimizen geleni yapacağız.”

8 bin kişi işe girmeyi bekliyor

FABRİKA kapılarının ardında işçilerin uzun saatler çalışmaya zorlandığı ve düşük ücret aldıkları belirtiliyor. Foxconn fabrikasında çalışan 22 yaşında bir kadın işçi, “Boş bir hayatım olduğunu hissediyorum ve kendimi bir makine gibi çalışmak zorunda hissediyorum” derken, Foxconn’da çalışmak isteyenlerin sayısı da dikkat çekiyor. Fabrikada işçi bulmak konusunda bir sıkıntı yaşanmadığı ve fabrikada çalışmak üzere 8 bin yeni başvurunun sırada beklediği belirtiliyor.

Bernanke: Merkez bankaları siyasetten uzak tutulmalı

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, siyasilerin karışmaması halinde merkez bankalarının sağlam ekonomik büyüme ve düşük enflasyon sağlayacağını kaydetti. FED’in bağımsız kalacağını belirten Bernanke, siyasilerin para politikasına karışmalarınını arzu edilmeyen sonuçlar doğurabileceği ve bunun daha az istikrarlı büyüme ve yüksek enflasyona yol açabileceği uyarısında bulundu. Bernanke, “Merkez bankalarının hükümet baskılarından uzak durması gerekiyor. Böylece gelecekte yaşanabilecek finansal krize karşın daha rahat önlem alabilirler” dedi. ABD’de enflasyon beklentilerinin, geçen birkaç yılda fiyatlarda görülen oynaklığa karşın istikrarlı olduğunu bildirdi. Bernanke, FED’in enflasyon hedefinde değişikliğe gittiği yolunda ortaya çıkan görüşlerin doğru olmadığını ifade ederek, “Yaklaşık yüzde 2 olan enflasyon hedefinde yüzde 2 oranında bir indirime gidilmesi, beklentilerin reaksiyonuna emin olamamız nedeniyle çok riskli bir değişim olur” dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı