ANKARA HABERLERİ

“Çinli firma metroda şartlara uymuyor”

Hürriyet Haber
01.04.2013 - 00:00Son Güncelleme :

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, ”Yarım kalan metro inşaatlarını tamamlama ihalesini kazanan Çinli firma, şartnamedeki girdilerin yüzde 51’ini yerli firmalardan temin etme şartına uymuyor” dedi.

Hürriyet Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Ankara’daki metro inşaatlarının tamamlama ihalesini kazanan Çinli firmanın, şartnamedeki girdilerin yüzde 51’ini yerli firmalardan temin etme şartına uymadığını öne sürdü. Oran, Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, CHP’li belediyenin 20 yıl önce yaptığı planların ve koyduğu hedeflerin bir adım ötesine geçemediğini savundu. Gökçek’in 10 yıldır Ankara metrosunu bitiremediğini, en sonunda hükümetin müdahale edip, yardımda bulunmak zorunda kaldığını ifade eden Oran, şunları kaydetti:

ŞARTNAMEYE UYULMUYOR İDDİASI

“İzmir Belediyesi bir kilometre metroyu 56 milyon liraya mal ederken, AKP’li Ankara Belediyesi bir kilometre metroyu 100 milyon lira bedelle bile yapamadı. Melih Gökçek’in yıllarca sürüncemede bırakıp Ulaştırma Bakanlığı’na devrettiği yarım kalan metro inşaatlarının tamamlama ihalesini kazanan Çinli firma, şartnamedeki girdilerin yüzde 51’ini yerli firmalardan temin etme şartına uymuyor.

HİÇ BİR FİRMAYA SİPARİŞ GEÇİLMEDİ

Aradan bir yıl geçmesi ve ilk teslime çok az bir süre kalmasına rağmen yüzde 51 offset maddesi kapsamında şu ana kadar hiçbir Türk firmasına sipariş geçilmedi. Bugüne kadar sadece bir küme üyesiyle bir kez görüşme yapan Çinli firma, sertifikasyonu, testi olmadığı gerekçesiyle ondan gerekli parçayı alamayacağını bildirdi, sertifikasyon ve test sorunu olmayan firmalarla ise hiç görüşmedi. Oysa Çinli firmanın kendisinin de hiçbir uluslararası sertifikasyonu bulunmuyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden “Çinli firma metroda şartlara uymuyor” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Nisan 2013 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça “Çinli firma metroda şartlara uymuyor” haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

27 Eylül 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:10
 • Guneş
  06:34
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  16:06
 • Akşam
  18:46
 • Yatsı
  20:04
Sayfa Başı