« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çinli antrenör nezaretinde çalışma

Sakarya'da düzenlenen eğitim seminerine katılan 200 hakem ve antrenör, Çinli antrenör nezaretinde Çin'in ata sporu wushunun tekniklerini öğreniyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye Wushu Federasyonunca Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda 10 gün önce başlatılan hakem ve antrenörlük eğitim seminerinde, “wushu”, “budokaido” ve “aikido” branşlarında uygulamalı eğitim veriliyor.

Yarın sona erecek seminer sonunda yapılacak sınavda başarılı olan kursiyerler antrenörlük ve hakemlik sertifikası almaya hak kazanacak.

Kungfu-Wushu Milli Takımlar Teknik Direktörü Akif İnci, “wushu”, “budokaido” ve “aikido” branşlarında birinci ve ikinci kademe antrenörlük kursları açtıklarını söyledi.

12 gün sürecek kurslar sonunda katılımcılara sertifika verileceğini ifade eden İnci, “Wushu branşında kursiyerlerimizi Çinli bir arkadaşımız çalıştırıyor. Antrenörlük kursları isteğe bağlı olarak açılıyor. Açılması için 20 katılımcıdan aşağı kurs açmıyoruz. 25 ile 50 arasında açabiliyoruz. Aşağı yukarı her ilden geliyorlar. Yaklaşık 200 kişi katılıyor. Wushu Avrupa'da kung fu olarak da biliniyor” dedi.

Federasyonun 1999 yılında kurulduğunu ve 2006 yılının ardından şampiyonalarda büyük başarılar elde ettiklerini hatırlatan İnci, “Başkanımız Abdurrahman Akyüz'ün gayretleriyle çok iyi yerlere geldik. Tarihte ilk defa büyükler kategorisinde 2007'de dünya şampiyonu olduk. Geçtiğimiz yıl gençlerde dünya gençler şampiyonu çıkardık” diye konuştu.

İnci, Ekim ayında Ankara'da 2011 Dünya Büyükler Şampiyonası yapılacağını belirterek, Çinli ve Türk antrenörler nezaretinde şampiyonaya gayretli bir şekilde hazırlandıklarını bildirdi.

Çin'den gelen antrenör Sun Ning ise 5 aydan beri Türkiye'de wushu dersleri verdiğini kaydederek, “Wushu sporunun geçmişi de Türkiye'de eskilere dayanıyor, ama son zamanlarda daha fazla ilerleme kaydetti. 5 aydan beri Türkiye'de ders veriyorum. Türkler wushuyu çok seviyorlar. Türkler'in sevgisi wushunun ilerlemesini sağlıyor. Bu sporu severek yapmaya devam ederlerse, wushu Türkiye'de çok daha iyi yerlere gelecektir” şeklinde konuştu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz