Dünya Haberleri

  Çin'le Almanya arasında 'Uygur' gerilimi

  Mustafa Karakuş/hurriyet.com.tr
  25.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çinli ajanların Almanya'da Uygur Türkleri'ne ait derneklerle ilgili gizli bilgi toplaması Almanya ile Çin ilişkilerini gerdi.

  Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'nde bu yıl çıkan olaylarda yüzlerce Uygur Türk'ü hayatını kaybetmişti. Çin, olaylara karıştıkları gerekçesiyle onlarca Uygur Türkü'nü de idam etti ya da ölüm cezasıyla mahkum etti. Almanya'da ortaya çıkan bir olay, Çin'in başka ülkelerde yaşayan Uygur Türkleri'ne de rahat vermediğini ortaya çıkardı. 

  Der Spiegel dergisinin internet sayfasında yer alan habere göre, Almanya'nın Münih kentinde Alman polisi, Çin ajanları yaşadığı gerekçesiyle bir eve baskın düzenledi. Evleri aranan 4 Çinlinin Bavyera eyaletinde yaşayan Uygurlu Türklerle ilgili bilgi topladıkları ortaya çıktı.

  UYGUR DERNEKLERİNE ÇİN MERCEĞİ

  Münih'teki eve operasyonu bugün Federal Kriminal Dairesi yetkilileri ile Bavyera eyaleti polisi birlikte yaptı. Çinli ajanların Uygur dernekleri hakkında bilgi toplayarak Çinli yetkililere aktardığı iddia edildi.

  Almanya'ya yerleşen Uygur Türkleri çoğunlukla Münih ve çevresinde yaşıyor. Bölgede yaşayan Uygurların büyük bir çoğunluğu politik mülteci ve Uygur Türkleri'nin hakları için mücadele ediyorlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı