Dünya Haberleri

  Çin'in süper treni dünyanın en hızlısı oldu

  DHA Dış
  26.12.2009 - 18:22 | Son Güncelleme:

  Çin'in 394 kilometre hıza çıkabilen süper treni, dünyanın en hızlı tren hattında hizmete girdi.

  İŞTE DÜNYANIN EN HIZLI TRENİ 

   

  Çin'in milyarlarca dolar harcayarak inşa ettiği Wuhan-Guangzhou hattı bugün düzenlenen tören ile açıldı.

   

  Ülkenin orta kesimlerinde bulunan Wuhan ile güneyinde yer alan ihracat üssü Guangzhou şehirlerini birbirine bağlayan süper trenin ortalama seyir hızının saatte 350, maksimum hızının ise 394 kilometre olduğu bildirildi.

   

  CHR adını taşıyan süper treninin 1300 kilometrelik mesafeyi 10 saatten 3 saate düşürdüğü kaydedildi. 

   

  Çin, 2012 yılına kadar süper trenlerin işleyeceği 12 bin kilometrelik demiryolunu hizmete sokmayı planlıyor. Ülkenin kuzeyindeki ağır endüstri merkezleri Harbin ve Shenyang'dan güneyindeki imalat merkezi Guangzhou'ya, İpek yolunun başladığı tarihi Xian'dan modern ticaret merkezi Şanghay'a kadar uzanacak süper tren hatları, tarihin en büyük ulaşım devrimlerinden biri olarak da nitelendiriliyor. 

   

  Ülkenin en büyük havayolu şirketi Sourthern Airlines'ın Başkanı Si Xianmin, iç hatlardaki 160 uçuştan 38'inin yeni açılan süper hızlı tren hattından etkileneceğini söyledi.

   

  Öte yandan, yolcuların hızlı trenleri tercih edeceğinden endişe eden havayolu şirketlerinin büyük fiyat indirimlerine girmesi sonucunda, en ucuzu 71 dolardan başlayan süper tren biletleri dahi havayolundan daha pahalı hale geldi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı