Dünya Haberleri

  Çin'in askeri sırrını Google ortaya çıkardı

  04 Ağustos 2006 - 11:46:21

  Dünyanın bir numaralı arama motoru Google'ın uydu ve hava görüntülerinden oluşan “Google Earth” adlı ayrıntılı harita hizmeti, bazı ülkelerin askeri sırlarını ortaya dökmeye devam ediyor.

  Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerin bazı gizli askeri sırlarının Google Earth ile ifşa edilmesinin ardından, “KenGrok” lakaplı bir Alman Google müptelası, bir Çin askeri tesisinde, bu ülkeyi 1962 yılında Hindistan ile savaşa götüren bölgenin kopyasını keşfetti.

  KenGrok, geçen ay Google Earth üzerinden Çin topraklarını incelerken, iki ülke arasında sorun olmaya devam eden sınır bölgesinin bire bir kopyasının varlığını ortaya çıkardı.

  Güvenlik ve uydu fotoğrafları konusunda uzman ”globalsecurity.com”dan Tim Brown, bir Çin askeri üssünde görülen bu arazinin, tartışmalı sınır bölgesinin tam bir kopyası olduğunu kaydetti.

  Uzmanlar, KenGrok'un keşfini, Çin'in bu yıl ortaya çıkarılan nükleer denizaltı tüneli veya Pakistan'ın Kuşab bölgesinde kısa süre önce ortaya çıkarılan nükleer santrali gibi önemli bir keşif olarak değerlendiriyor. Sydney Morning Herald gazetesinin haberine göre, Çinli yetkililer, bir tank eğitim tesisinin söz konusu olduğunu savunurken, askeri uzmanlar buna şüpheyle bakıyor.

  Amerikalı askeri uzmanlar, kopya arazinin pek çok şüphe uyandırdığını belirterek, “Askerler arazi örneklerini severler. Japonların Pearl Harbor'dan önce benzer bir arazileri vardı. Çinlilerde Tayvan havaalanlarının tam ölçekli arazi planları zaten bulunuyor” diye konuştular.

  Amerikan Dış İlişkiler Konseyi Çin Araştırmaları yetkilileri, bu arazi modelinin varlığının, Çin'in Hindistan'a saldırı niyeti taşıdığına dair açık bir işaret sayılamayacağını belirttiler.

  Google Earth'ün tüm dünyada beklenmedik ilgiyle karşılanması, bazı ülkeleri rahatsız etmişti.

  Eyfel Kulesi, Big Ben veya Mısır Piramitleri gibi bazı turistik yerlerin kuş uçuşu yüksek çözünürlüklü görüntülerine reklam açısından bakılırken, bazı ülkelerin yetkilileri, hükümet binaları ve askeri tesisler ile sınırları içindeki bazı hassas noktaların ayrıntılı görüntüsünün kolayca elde edilebilmesi nedeniyle endişe duyduklarını dile getirmişlerdi.
  Bu konuda endişelerini dile getiren ve uydu ile havadan fotoğraf çekmenin kesinlikle yasak olduğu ülkelerden Hindistan'ın sivil makamları, Google'ın bu hizmetinin ülkelerinin güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye düşürdüğünü savunurken, askeri yetkilileri, ”Hizmeti başlatmadan önce bize sorsalar iyi olurdu” diye konuşmuşlardı.
  Benzer endişeleri paylaşan ülkelerden Güney Kore'nin yetkilileri de, Google Earth'ün askeri tesislerin “çıplak ayrıntılarını” ortaya koyduğunu söylerken, Tayland makamları Google'dan hassas hükümet binalarının görüntülerine engelleme getirilmesini isteyeceklerini açıklamışlardı.

  Bir Rus istihbarat örgütü FSB (eski KGB) uzmanı da, Google Earth ile ilgili olarak, “Artık teröristlerin hedefleri için keşif yapmalarına gerek yok. Bir Amerikan şirketi onlar için çalışıyor” diye konuşmuştu.İnternet uzmanları, bu ülkelerin endişelerini dile getirmelerine karşın, görüntüleri engellemek için yapacakları pek bir şey bulunmadığını belirtiyor.

  Etiketler:
  Son Güncelleme : 04 Ağustos 2006 - 16:24:30
  Okuyucu Yorumları { Toplam 21 Yorum }
  • Mehmet Mesut Ulutas 4.8.2006 16:59:44
   Su google'in dürbününü bir de bizim ükenin meclisine dogru cevirsek oradan da birkac sirri aciga cikarmaz mi yaw???
  • Oner Cinar 4.8.2006 16:58:09
   sadece sokagı goruyorsun ama hareketliligi henuz goremiyorsun ki yani yeterli değil
  • Kemal Kemal 4.8.2006 16:43:48
   Yeni uydularin,Google Earth den cok daha hassas ve ayrintili detaylari aninda tespit ettigine supheniz olmasin.<br>Uzaydan parmak izinizi tespit ediyorlarsa hic sasmayin.<br>Suphesiz Amerikali bu isi papazlar<br>ve dualar sayesinde yapmiyor.<br>Teknoloji,teolojiye aldirmaz,<br>bildigini okur.<br>Bu sebeple teknik kabiliyet isteyen islere imam atamasi yapmak,<br>egitimde medrese ozlemi,ulusal<br>gelecegimizi tehlikeye atmaktir.<br>Ucak yerine,deveyi tercih akilli insanlarin isi olabilirmi?<br>
  • ESRA İZMİR 4.8.2006 16:16:13
   oturduğum evin sokağını ve apartmanımı bile görebiliyorum müthiş bişey herkes yüklesin
  • agent mulder 4.8.2006 15:23:54
   şu google dan kandil dağınıda görebiliyormuyuz?bazıları hiçbiryerden göremiyorda türkiye gerceklerini!
  • hakan güven 4.8.2006 14:38:39
   Şeffaf dünya, Şeffaf Karakol, Şeffaf Savaş, Şeffaf.. İşte gelecek. Ama bu gelecek Şeffaflığın da yardımı ile Barış dolu olur inşallah..
   
  HaberlerGalatasaraybinali yıldırımFenerbahçeburçniobeak partiAlmanya