« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Cine5 aleyhine soruşturma

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Rekabet Kurulu, 9 Mart 1998 tarihli toplantısında CINE 5 aleyhine soruşturma kararı aldı. Rekabet Kanunu'nun 56. maddesi TFF ile CINE 5 arasındaki sözleşmeyi hükümsüz kılıyor

Bimaş, CINE 5 ve Futbol Federasyonu'nu Rekabet Kurulu'na şikayet etti. Rekabet Kanunu, rekabeti sınırlandıran her türlü anlaşmayı yasaklarken, Futbol Federasyonu ile CINE 5 arasındaki anlaşmanın tüm hükümlerinin Rekabet Kanunu'na aykırı olduğu ortaya çıktı. CINE 5'in televizyon kanallarının rekabete girmemelerini tesis ederek Federasyon ile yapmış olduğu anlaşmanın Rekabet Kanunu'nun 4. ve 6. maddelerine aykırı olarak tüm yayıncılık hizmetleri yapan kuruluşları pazar dışına çıkaran, serbest rekabet düzeninde olması gereken her türlü rekabetçi faaliyetleri yasaklayan bir anlaşma niteliğinde olduğu tespit edildi.

Bu durumdan futbol kulüpleri ile yayıncı kuruluşlar ve tüm futbolseverlerin zarar gördüğünün anlaşılması üzerine harekete geçen Rekabet Kurulu, 9 Mart 1998 tarihli toplantısında CINE 5 aleyhine soruşturma kararı aldı.

Rekabet Kanunu ile açıkça yasaklanmış (4054 Sayılı kanunun 4 ve 6. maddeleri) ve geçersiz kılınmış (4054 Sayılı kanunun 56. maddesi) bu anlaşmanın Rekabet Kurulu kararı ile resmen tespit edilmesi ve futbol yayınları anarşisine kurulun son vermesi bekleniyor. Kuruluşunda 27 aylık gecikme olan Rekabet Kurulu'nun son 6 aydır tüm gecikmeleri telafi edecek sürat ve verimlilikteki faaliyetlerine kamuoyu desteği gün geçtikçe kuvvetlenmekte. Futboldaki hukuk katliamına kurulun el koyması sayesinde ise futbol camiasının rahat bir soluk alması bekleniyor.

Soruşturma kararının ardından CINE 5'in merkezinde denetimler yapılarak, yasa gereği en geç 15 gün içerisinde CINE 5 davasına başlanılması gerekiyor. Rekabet Kanunu'nun 56. maddesi TFF ile CINE 5 arasındaki sözleşmeyi hükümsüz kılıyor. Bu durumun kurul tarafından tescilinin ardından hukuka aykırı sözleşmeden zarar görenlerin tazminat hakkı doğuyor.

Bunun yanısıra TFF'nin beklemeden yayın hakları için yeni bir ihale açması gerekiyor. TFF, kararı uygulamaması durumunda günlüğü 3 milyar 100 milyon TL ceza ödemesi yine yasa ile hükme bağlanmış.Bunları da Beğenebilirsiniz