Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çin'e çıkarma yapan ABD adil ticaret istiyor

  Wall Street Journal
  24 Mayıs 2010 - 10:01Son Güncelleme : 24 Mayıs 2010 - 14:42

  Kalabalık bir delegasyonla Çin'e çıkartma yapan ABD'nin Hazine Bakanı Timothy Geithner, Çin'e daha açık ve adil bir ticaret politikası geliştirmesi ve aralarında ABD'li iş adamlarının da bulunduğu yatırımcılar için şartları iyileştirmesi çağrısı yaptı.

  Geithner ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton liderliğinde, yıllık Çin ile Stratejik ve Ekonomik Diyalog zirvesi kapsamında Çin'e en kalabalık resmi ziyaretlerinden birini gerçekleştiren ABD heyetinden işbirliği yönünde mesajlar geldi.

   

  Geithner, iki gün sürecek olan zirvenin açılış konuşmasında, "Ortak çıkarlarımız büyümenin hem iki ülke hem de diğerleri arasında dengeli olarak görüldüğü daha güçlü ve dayanıklı bir küresel ekonomide yatıyor" dedi.           

   

  İÇ TALEBİ ARTIRIN

  Hazine Bakanı, Washington'un tasarrufların ve yatırımların artması için ABD ekonomisini bir reform sürecinden geçirdiğini söyleyerek Çin'in de kendi büyüme modelini iç talebi ve tüketimi teşvik edecek şekilde reform etmesi çağrısında bulundu.

   

  Diğer bu yıl içinde daha önce, Çin'in para birimi yuanı dolar karşısında sabit tutması nedeniyle bu zirvede Asya devine baskı yapacağını çeşitli kereler ifade eden Geithner, bu açıklamalarıyla ilgili bir şey belirtmedi.

   

  ABD'de yasa koyucular ve bazı sektör temsilcileri, Çin'in uyguladığı zayıf yuan politikası nedeniyle küresel ticaret dengesinin bu ülke lehine avantaj sağladığını ve zirvenin bu konunun gündeme getirilmesi için avantaja çevrilmesi için baskı yapıyordu.

   

  Ancak ABD'li yetkililer, euronun son dönemde yaşadığı değer kaybı ve Çinlilere gösterilecek açık kızgınlığın bu ülkenin yetkililerinde siyasi tepki yaratma riski nedeniyle, Geither'ın taleplerini kapalı kapılar ardında dile getireceğini belirtiyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı