Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cindoruk: Erez'in dinlenmesi lazım

  Hürriyet Haber
  30 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ocak 1999 - 00:01

  DTP Lideri Hüsamettin Cindoruk, partide 21 gün süren Yalım Erez harekatının muhasebesini yaptı. Erez'in kararsızlığı nedeniyle bir süre dinlendirilmesi gerektiğini savunan Cindoruk, ‘‘Şu sıralarda tüm parti genel başkanları kendisinden kuşku duyar ve çekinir. Hiçbir partinin Erez ile uzlaşma arayacağını sanmıyorum’’ dedi.

  Erez harekatında DTP'nin hiçbir hatası olmadığını belirten Cindoruk, harekatın sonuca ulaşmamasını karşı tarafın hazır olmamasına bağladı. Erez'in Başkanlık Divanı ve GİK'i tamamen değiştirme şartının bulunmadığını kaydeden Cindoruk, ‘‘Bu sonuca üzülecek değiliz’’ dedi. Cindoruk kendisine yöneltilen, ‘‘kibar, saygılı, nezaketli ama yumruğunu masaya vuramadığı için otoriter olamıyor’’ eleştirilerine ise ‘‘Siyasette nezaket ayıp değil’’ yanıtını verdi. Cindoruk, Erez'in kendisi için değerli olduğunu bbelirterek, şöyle konuştu:

  ‘‘Genel Başkanı değiştirelim dedik. Kimse buna inanmadı. Genel başkanlığı bırakırım, yeter ki siz gelin katılın dedim. Kongreyi çağırınca iş ciddileşti. Gördüm ki katılmak isteyenler hazır değil. Başbakanlıkta, hükümet kurmakta yalnız bırakılan kişi benim için de, partimiz için de değerlidir. Cumhurbaşkanı tarafından Başbakanlığa layık görülmüştür. Partiler onu destekleme kararı almışlardır. Bu kişi siyaset yapacak bir araç aramaktadır. DTP kendisine araç olmak istemiştir. Ben de kendisine gel genel başkan olmak istiyorsan genel başkan ol demişimdir. Hata yok, bence yetiştiremedi. DTP'nin burada hiçbir yanlışı yok. Örnek bir davranışı var. Kraliçe Elizabeth ile birlikte politika yapanlar liderliği bıraktılar. Bir tek Kraliçe Elizabeth ve bizdeki siyasetçiler kaldı. Bu kadar kalıcı Genel başkanlık kurumuna karşı baştan beri itiraz ettik. Bu itirazımızı bugün uygulama alanına koymuştuk. Bu olmadı diye üzülecek değiliz.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı