Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çin'den yuan politikasında değişiklik sinyali geldi

  MarketWatch
  12.11.2009 - 12:04 | Son Güncelleme:

  Çin Merkez Bankası'ndan (PBOC), ABD Barack Obama'nın Asya turu kapsamında bu ülkeye yapacağı ziyaret öncesinde gelen açıklama, yuan politikasında değişikliğin işareti olarak algılandı.

  MarketWatch'ta yer alan bir haber analizde, Çin Merkez Bankası'nın Obama'nın gelecek hafta ülkeye düzenleyeceği ziyareti öncesinde ender görülen söylem değişikliklerinden birini döviz politikası için yaptığına vurgu yaparak, bankanın küresel ölçekte artan sermaye akışı ve değer kaybeden doların, yuan üzerinde baskı oluşturduğunu kabul ettiğini belirtti.

   

  PBOC'nin döviz politikasında değişikliğe gideceğini işareti ise Çarşamba günü yayımladığı son çeyreğe yönelik politika raporunda daha önce kullanmadığı bir ifadeyi kullanması sonrasında gündeme geldi.

   

  TREND DEĞİŞİKLİKLERİNE DİKKAT EDİLECEK

  PBOC raporunda, "uluslararası sermaye akışlarında ve önde gelen döviz kurlarının trendlerinde meydana gelen değişiklikleri" göz önünde bulunduracağı ifadesine yer verdi.

   

  MarketWatch bu ifadenin ilk defa kullanıldığın altını çizmesinin yanında geniş çapta dikkat çektiğini ve geniş oranda da yuanın yeniden değerlenmesine izin verileceğinin gösteren bir ipucu olduğunu belirtti.

   

  Çin uzun zamandır yüzleştiği yuanın aşırı değerli olduğu eleştirilerine rağmen bir yılı aşkın süredir para biriminin değer kazanmasına engel olmuş ve dolara karşı değerini sabit tutmasını sağlamıştı.

   

  Çin büyük oranda ihracata dayalı olan ekonomisinin küresel krizde sekteye uğramaması için yunanın değerini düşük tutma politikası uygularken, küresel çapta gelen eleştiriler bu döviz politikasının uluslararası ticarette dengesizliğe neden olduğuna işaret ediyordu.

   

  ABD doları son zamanlarda düşük faiz oranları nedeniyle değer kaybederken, dolar/yuan paritesi hâlâ geçen seneki 6.826 seviyesine yakın düzeyde yer alıyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı