Gündem Haberleri

  Çin'den Pentagon'un değerlendirmesine tepki

  PEKİN (A.A)
  07.02.2006 - 14:21 | Son Güncelleme:

  Pekin yönetimi, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından hazırlanan dört yıllık askeri değerlendirme raporunda yer alan Çin ile ilgili tahlillere tepki gösterdi.

  Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kong Çüen, haftalık olağan basın toplantısında, “Çin geçmişte hiçbir ülke için tehdit olmadı, gelecekte de olmayacak” diye konuştu. Pentagon tarafından 3 Şubat'ta açıklanan “Savunma Alanında Dört Yıllık Değerlendirme Raporu”nda Çin, “gelecekte ABD'ye en büyük askeri tehdit oluşturacak ülke” olarak değerlendirilmişti. Raporun Çin'in normal savunma inşasına asılsız suçlamalar yönelterek içişlerine müdahale ettiğini kaydeden Kong, böylece Çin'in askeri tehdit olduğu iddiasıyla kamuoyunun yanıltıldığını ifade etti. Sözcü, “Amerikan tarafının hatasını düzelterek, Çin'in barışçı gelişmesine nesnel ve olumlu yaklaşacağını umuyoruz” dedi.

  Söz konusu raporda, Çin ile birlikte 21. yüzyılda Hindistan ve Rusya'nın da uluslararası güvenlik çevresinde “anahtar ülkeler” olacakları görüşü savunulurken, Çin'e özel dikkat gerektiği ifade edildi.
  Çin'in balistik füzeler ve deniz füzeleri ile hava savunma sistemi ve denizaltılar gibi ileri silah ve teknolojiyle ilgili araştırmaları sürdürdüğü belirtilen raporda, Çin'in savunma inşasının hızı ve kapsamının bölgesel askeri denge için risk oluşturduğu görüşüne yer verildi.

  Amerikalı ve Japon yetkililer daha önce defalarca, resmi açıklamalara göre, geçen yıl yüzde 12.6 aratarak 30 milyar doları bulan Çin'in savunma bütçesinin “gizliliğinden” yakınmışlardı.

  “ÇİN ABD İLE ÇATIŞMAK İSTEMİYOR”

  Öte yandan, Çinli askeri uzman Vang Şincun, söz konusu raporun Çin-ABD ve iki ordu arasında büyük çabalarla kurulan yapıcı ilişkilere zarar vereceğini kaydetti.

  Çin Askeri Bilimler Akademisi'nde görev yapan Van, Çin Uluslararası Radyosu'na verdiği demeçte, ABD Savunma Bakanlığı'nın ”Çin tehdidi” iddiasını savunmasının gerçek amacının Çin'in birleşme davasını engellemek olduğunu ileri sürdü.

  Çin ve ABD arasındaki zıtlaşmanın dünyaya olduğu gibi kendilerine de ciddi zarar getireceğini, dolayısıyla Çin'in ABD ile çatışmak istemediğini belirten Vang, “Çin'in askeri tehdit olduğu” iddiasının Çin'in barışçı gelişmesine darbe indireceği gibi Çin ve ABD arasında bölgesel ve uluslararası çalışmalarda tesis edilen güven ve işbirliğini de baltalayacağı yorumunda bulundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı