EDİRNE HABERLERİ

"Çin'den gelen oyuncaklar çok iyi denetlenmeli"

AA / Salih Baran
14.12.2014 - 12:15Son Güncelleme :

- PAGEV Başkanı Eroğlu: - "Çin, bugün dünyaya 80 milyar dolarlık oyuncak ihracatı yapan bir ülke konumunda. Peki Çin’den gelen oyuncaklar ne kadar sağlıklı" - "(Çin’den gelen oyuncakların tamamı zararlı) diyerek kategorize etmek yanlış olur ancak kriterlere uygunluk ve kalitenin çok iyi denetlenmesi gerekiyor"

AA / Salih Baran

EDİRNE (AA) - SALİH BARAN - Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yavuz Eroğlu, Çin'den dünyaya 80 milyar dolarlık oyuncak ihraç edildiğini, bu oyuncaklara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, beş yılda gerçekleştirilen 1,6 milyar dolarlık oyuncak ithalatının yüzde 92'sinin Çin'den yapıldığını belirtti.

Çin'den ithal edilen oyuncakların çok iyi şekilde incelenmesi gerektiğini vurgulayan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Çin, bugün dünyaya 80 milyar dolarlık oyuncak ihracatı yapan bir ülke konumunda. Peki Çin’den gelen oyuncaklar ne kadar sağlıklı. Çocuklarımızın sağlığı söz konusu olduğu için oyuncaklara çok daha fazla dikkat etmemiz gerçeği de işte tam bu noktada ortaya çıkıyor. Çin’de yapılan üretimde her kaliteden ürüne ulaşmak mümkün. Yani (Çin’den gelen oyuncakların tamamı zararlı) diyerek kategorize etmek yanlış olur ancak kriterlere uygunluğu ve kalitenin çok iyi denetlenmesi gerekiyor."

Eroğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının zararlı ürünlere yönelik denetimlerinin oldukça etkin olduğunu dile getirdi.

Tüketicilerin de bu konuda dikkatli olması gerektiğine dikkati çeken Eroğlu, "Özellikle oyuncakların güvenilirliği için ilk dikkat edilmesi gereken, 'CE' işareti taşıması. Oyuncağın çocuğun yaşına uygun seçilmesi ve kullanma talimatının çocuklara net olarak anlatılması, ambalajının üzerinde üretici ve ithalatçı bilgilerini gösteren etiketin bulunması gerekiyor" diye konuştu.

- "Yerli üretim oyuncak sağlıklı"

Eroğlu, ailelerin, yerli üretim oyuncakları güvenle alabileceklerini belirtti. Türk plastik sektörünün AB mevzuatları çerçevesinde üretim yaptığını, bu durumun plastik oyuncak üretimi için de geçerli olduğunu kaydeden Eroğlu, "Bu nedenle yerli oyuncaklar özellikle sağlık açısından herhangi bir risk taşımıyor. Tüm üretim halk sağlığı gözetilerek yapılıyor" dedi.

Eroğlu, Türk oyuncak üreticilerinin, "vahşi rekabet" sürdüren Çin ile mücadele etmesinin zor olduğunu ifade etti.

İşçiliğin ucuz olmasının dünya üretiminin Uzakdoğu’ya kaymasına neden olduğuna dikkati çeken Eroğlu, şöyle konuştu:

"Yerli oyuncak üretiminin teşviki ve gelişimi için önceliklerimizin başında kamuoyunun yerli ürünler konusunda bilinçlendirilmesi geliyor. Yerli üretimin özellikle sağlık açısından güvenilir olduğunu bilen tüketicilerimiz bu ürünlere yönelecektir. Bu arada ülkemizde rahatlıkla lisanslı katma değerli ürünler üretilebilir. Bu tarz ürünler üretim aşamasında bir yandan ülkemiz mevzuatları açısından denetlenirken, diğer yandan lisans sahibi üreticilerin denetimi ile daha güvenilir hale gelir."

- Destek bekliyorlar

Eroğlu, plastik oyuncak sektörünün gelişimi ve Çin ile rekabet edebilmek için sektörün destek beklediğini söyledi.

Verilecek teşviğin bu konuda yatırım yapacak girişimcilere destek olacağını anlatan Eroğlu, güvenilir olmayan, sağlığa zararlı üretimin engellenmesi için de denetim mekanizmalarının da iyi işlemesi gerektiğini vurguladı.

Eroğlu, ithal oyuncaklar konusunda da Gümrük ve Ticaret Bakanlığının denetim mekanizmalarını en üst düzeyde çalıştırdığını ancak yine de yerli üretimin korunması amacıyla oyuncak ithalatına bazı sınırlamalar getirilmesinin sektör açısından faydalı olacağını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Çin'den gelen oyuncaklar çok iyi denetlenmeli" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   06:13
  • Guneş
   07:59
  • Öğle
   13:10
  • İkindi
   15:42
  • Akşam
   18:00
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı