Çin'den elek gibi kumaş geliyor

Hürriyet Haber
21 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ekim 2008 - 13:26

Türkiye Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Sinan Turhan, Türkiye'nin, Çin'den gelen kalitesiz tekstil ürünleri nedeniyle adeta “çöplüğe” dönüştüğünü savundu.

Terzilerin gelişen teknoloji karşında direnemediklerini ifade eden Turhan, şöyle devam etti:

“Çin'den gelen kalitesiz pantolonlar 5-10 YTL'ye satılıyor. Bu malların ülkeye girişi hem terzi esnafını mağdur ediyor hem de insan sağlığını tehdit ediyor. Bu nedenle Çin'in kalitesiz tekstil ürünlerinin Türkiye'ye girişi mutlaka durdurulmalıdır. İnanın elek gibi kumaşlar geliyor. Ülkemizin parasına yazık oluyor. Ülkemiz tekstil çöplüğüne dönüştü. Bu çöplüğü mutlaka kurutmamız lazım. Devletten yurt dışından ülkeye giren tekstil ürünlerinin kontrol altına alınmasını istiyoruz.”

Turhan, “Cansuyu” kredisinin küçük esnaf ve sanatkara oldukça yararlı olduğunu dile getirerek, boğulmakta olan esnaf ve sanatkara adeta “can simidi” atıldığını söyledi.

Daha fazla esnafın bundan yararlanabilmesi için kredi şartlarının hafifletilmesi gerektiğini savunan Turhan, şunları kaydetti:

“Kredi talebinde bulunanların Maliye'ye, SSK'ya, Bağ-Kur'a borcunun olmaması gerekiyor. Borcu olmayan esnaf grubunun zaten krediye de ihtiyacı yoktur. Boğulmakta olan esnaf ve sanatkara can simidi atıyorsunuz, bunu şartlı olarak atamazsınız. Borçlu esnafa kredi vereceksin ki kurtulsun, solmakta olan çiceğe cansuyu vereceksin ki dirensin, yaşama döndürsün. Sen cansuyu ile yaşama dönecek esnafa da şart koşarsan, esnafı öldürürsün. Biz kredilerin şartlı verilmesini istemiyoruz. Zaten esnaf borçlu. Krediyi alıp borcunu kapatacak, yaşamını idame ettirecek.”

Turhan, devletin esnaf ve sanatkarların üzerindeki vergi, sigorta primi gibi yükleri de hafifletmesini istedi.

Vatandaşların, ekonomik sıkıntılar nedeniyle iyi beslenemediği ve sürekli zayıfladığını savunan Turhan, “Artık vatandaşlar yeni elbise diktirmiyor. 'Pantolonun paçasını uzat, belini daralt' gibi talepler geliyor. Kemer genişletilmiyor, hep daraltılıyor. Memurun aldığı maaş belli, asgari ücretin 400-500 YTL olduğu bir yerde yaşama şansı yok. Vatandaş hep kemer sıktığı için biz de pantolon, çeket daraltıyoruz” diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı