Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çin'den ABD'ye Uygur notası

  DW Türkçe
  12 Temmuz 2015 - 17:21Son Güncelleme : 12 Temmuz 2015 - 17:28

  Tayland'ın iade ettiği Uygurları terörist faaliyetler planlamakla suçlayan Çin, ABD'ye de protesto notası verdi.

  Çinden ABDye Uygur notası

  Çin, Uygurların Tayland'dan iade edilmesiyle ilgili uluslararası toplumdan gelen eleştirilere yanıt verdi. Çin polisi, Tayland'ın iade ettiği 109'un Uygur'un Ortadoğu'daki terör gruplarıyla bağlantılı olduğunu ve bu kişilerin cihada katılmak üzere Türkiye üzerinden Irak ve Suriye'ye gitmeyi planladıklarını açıkladı.

  Ayrıca iade edilen kişilerden 13'ünün daha önce Çin'de terörist faaliyetlere katıldığı ve daha sonra Çin'den kaçtığı iddia edildi.

  ABD'YE NOTA
  Son dönemde Sincan bölgesinde yaşayan Uygurlara baskı uyguladığı haberleriyle gündeme gelen Çin, Uygurların iade edilmesine tepki gösterenleri yasadışı göçe göz yummakla suçladı.

  Çin Dışişleri Bakanlığı, Uygurların Tayland'dan iade edilmelerine ilişkin görüntülerin yayınlandığı ABD'ye de tek taraflı tutumunu gerekçe göstererek protesto notası verdi. "ABD'nin yanlış açıklamalar yaparak yasadışı göçü teşvik etiğini" savunan Bakanlık, ABD'yi önyargılı olmak ve gerçekleri tahrip etmekle itham etti.

  KAFALARINA ÇUVAL GEÇİRİLDİ
  Tayland'daki Uygurlar perşembe gecesi kafalarına çuval geçirilip zorla bir uçağa bindirilerek Çin'e gönderilmişti. Bu görüntüleri insan hakları savunucularının yanı sıra ABD ve Birleşmiş Milletler de sert bir dille eleştirmişti.

  Sınırdışı sırasındaki uygulamaya tepki gösteren Türkiye de Uygurları mülteci olarak kabul etme önerisinde bulunmuştu.

  Pekin, Sincan'daki Uygurların dini özgürlüklerini kısıtladığı yönündeki iddiaları da yalanladı.
  Çinden ABDye Uygur notası

  Çinden ABDye Uygur notası UYGUR TÜRKLERİ BAŞLARINA ÇUVAL GEÇİRİLEREK GÖTÜRÜLDÜ

  Etiketler: uygur , cin , abd nota
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı