Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çin'deki siyasi skandalda son perde

  BBC Türkçe
  25 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 24 Eylül 2012 - 09:57

  Çin'in yakın dönemdeki en büyük siyasal skandalına adı karışan eski polis yetkilisi 15 yıl hapse mahkum edildi.

  Çin devlet medyasının haberine göre, Wang Lijun 'yasaları şahsi çıkarlarına uyduracak şekilde uygulamak, görevi kötüye kullanmak, rüşvet almak ve başka bir ülkeye sığınmaktan' suçlu bulundu.

  Emniyet Müdürü Wang Lijun'un ABD konsolosluğuna sığınma talebinde bulunması üst düzey politikacılardan Bo Şilay'ın düşüşünü tetiklemişti. Wang İngiliz vatandaşı Neil Heywood'un ölümüyle ilgili soruşturmada Bo ile anlaşmazlık yaşaması ardından ABD konsolosluğuna sığınmıştı.

  Bo Şilay, Heywood'un geçen kasım ayında bir otel odasında ölü bulunduğu Chongqing kentinde Çin Komünist Partisi'nin şefiydi.

  Heywood'un cesedi Chongqing'deki otel odasında bulunduğunda, ölüm sebebi kayıtlara kalp krizi olarak geçmişti. Ancak dört ay sonra Bo'nun sağ kolu olan polis şefi Wang Lijun, ABD konsolosluğuna giderek cinayet ihbarında bulunmuştu. İddiaya göre Bo'nun eşi Gu, hizmetçisi Zhang Xiaojun'un yardımıyla iş arkadaşı Heywood'u öldürdü.

  Çin'in güneybatısındaki hızla gelişen Chongqing kentinde Komünist Parti başkanı olan Bo Xilai, Mart ayında görevden uzaklaştırılmıştı. Bo, Komünist Parti disiplinine aykırı hareket ettiği gerekçesiyle soruşturma altına alınmıştı.

  Eşine yönelik suçlama nedeniyle görevlerinden el çektirilene kadar, Bo Şilay'a, Komünist Parti'nin "müstakbel tepe yöneticilerinden" biri gözüyle bakılıyordu.

  Gu Kailai ile Bo'nun evinde çalışan Zhang Xiaojun da İngiliz iş adamını zehirlemekle suçlandı. Gu ölüm cezasına çarptırıldı, ancak cezanın infazı ertelendi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı