Dünya Haberleri

  Çin'de yabancılara organ nakline sınırlama

  A.A
  03.07.2007 - 12:50 | Son Güncelleme:

  Çin'e turist olarak gelenlere organ nakli yapılmasına sınırlama getirileceği ve hasta Çinlilere öncelik tanınacağı bildirildi.

  Çin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, başka ülkelerden gelecek hastalar için önceden onay alınması gerektiği kaydedildi. Bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamada, 26 Haziranda yayımlanan genelgede hastanelerin "sağlık turizmi" adı altında getirilen ve organ nakli gereken hastalar konusunda uyarıldığı, bu hastaların eyalet veya merkezi sağlık kuruluşlarından onay alması gerektiği kaydedildi.

  Yerel makamların raporlarına göre, Çin'de her yıl 2 milyon kişi organ nakline ihtiyaç duyuyor, ancak başta kalp ve böbrek olmak üzere çeşitli organların yetersizliği yüzünden ancak 20 bin ameliyat yapılabiliyor. Hastanelerin nakit geliri tercih ederek, yüksek para ödeyen yabancılara öncelik tanıması sık sık yakınma konusu oluyor.

  Bakanlığın genelgesinde, hastanelerden Hong Kong, Makao ve Tayvan'dan gelip Çin'de sürekli ikamet edenler de dahil, Çin vatandaşlarına öncelik tanınması istendi. Bu kuralı ihlal eden hastane ve doktorlara ağır ceza verileceği ve organ nakli yapma yetkilerinin ellerinden alınacağı uyarısı da yapıldı.

  Çin'de bu aydan itibaren organ satışı yasak. Hastaneler, organ bağışlayanlardan yazılı onay alacak. Ayrıca kısıtlı sayıda hastaneye organ nakli ameliyatı yapma izni verildi.

  Çin basınında, genelgenin organ nakli sürecindeki boşlukları doldurduğu yorumu yapıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı