Dünya Haberleri

  Çin'de nüfusu 5 milyon kişi sayacak

  Hürriyet Haber
  02.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DÜNYANIN en geniş kapsamlı nüfus sayımı, 1 Kasım'da dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin'de yapılacak. Sayımda neredeyse Danimarka nüfusu kadar bir memur ordusu görev alacak. Çin'i 5 milyondan fazla görevli sayacak.

  Çin nüfusu resmi rakamlara göre 1.26 milyar. Sayım 1 Kasım'da başlayacak. Ancak ülkenin yüzölçümü büyüklüğü ve kalabalıklığı düşünüldüğünde şimdiden sayımın kaç günde biteceği konusunda bir tahmin yapılamıyor. Nüfus sayımında özellikle tek-çocuk politikasının ne kadar başarı sağladığı belirlenmeye çalışılacak.

  1979 yılında uygulamaya koyulan tek-çocuk politikasına göre çiftler tek çocuk sahibi olabiliyor. Ancak özellikle halkın % 80'nin yaşadığı kırsal kesimde bu yasak çoğunlukla ihlal ediliyor. Ağır para cezaları ve zorunlu kürtaj uygulamalarına rağmen, birden fazla çocuk sahibi olanların sayısı azımsanamayacak kadar çok.

  Tek-çocuk politikasını uygulamada yetersiz kalan yerel yöneticiler genelde merkeze nüfusla ilgili doğruları yansıtan rakamlar veremiyor. İşte bu sayımda tek-nüfus politikasını ihlal edenlerin de ortaya çıkarılması bekleniyor. Uzmanlara göre, tek-çocuk uygulaması yüzünden milyonlarca çocuk, Çin'de nüfus cüzdansız yaşıyor.

  Çin Yönetimi, orta ve uzun vadeli programlar yapabilmek için nüfus ve nüfus artışı konusunda sağlıklı bir rakam elde etmek istiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı