Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çin'de devlet 1 milyon hektar alanı suladı

  A.A.
  17 Şubat 2011 - 10:36Son Güncelleme : 17 Şubat 2011 - 10:36

  Çin'de merkezi ve yerel yönetimler, özellikle ülkenin doğu ve kuzey bölgelerinde etkili olan kuraklıkla mücadele kapsamında 1,06 milyon hektar alanı suladı.

  Ulusal basında yer alan haberlere göre, merkezi hükümet şiddetli kuraklık görülen 8 bölgeye 77 bin kişi gönderdi.
  Bölgeye gönderilen ekiplerin 11 bin kuyu açtığı ve 360 bin metreküp su taşıdığı; bu sayede içme suyu sıkıntısıyla karşı karşıya olan 980 bin kişi ve 310 bin çiftlik hayvanına yardım edildiği bildirildi.

  SUNİ YAĞIŞ ZARARLI MI?
  Ülkede uygulanan, kimyasal yöntemlerle suni kar ve yağmur oluşturma yönteminin zararlı olup olmadığı kamuoyunda tartışılıyor.

  Uzmanlar, bu yöntemin insana ve çevreye zararlı olmadığını savunuyor.

  İnternetteki forumlarda özellikle uzun süredir yağış almayan başkent Pekin'e suni yollarla kar yağdırılmasının ardından kimyasalların çevreye ve insanlara zarar vereceği yönünde hararetli tartışmalar çıkmıştı. Birçok yorumcu mevcut kimyasalların muhtevasının ağır metallerden oluştuğunu iddia etmiş; çevreye ve insanlara zarar vereceğini savunmuştu.

  Çin Meteoroloji İdaresi Hava Değiştirme Merkezinden bir yetkili, kar yağışını sağlayan bir katalizör olan gümüş iyodürün çevreye zararlı etkisinin olmadığını söyledi.

  Yetkili, çok büyük bir alana aralıklı olarak küçük bir oranda gümüş iyodür kullandıklarını belirtti.

  Bulut tohumlama sisteminin hiçbir zararlı kimyasal içermediğini belirten yetkili, bu şekilde yağan karın hiçbir katalizör kullanılmadan yağan karla aynı olduğunu savundu.

  Pekin Hava Değişimi Bürosu Başkanı Cang Çiang da şehirde 9 bölgeye 13 kilogram gümüş iyodür serpildiğini ve bunun da kilometrekareye 1,3 gram anlamına geldiğini kaydetti.

  Çin'de kuraklık görülen bölgelerde genelde suni yağmurlama sistemi kullanılıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı