Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çin'de bir Türk fabrikası

  A.A.
  28 Şubat 2006 - 11:11Son Güncelleme : 28 Şubat 2006 - 11:11

  Türkiye'de gıda sektöründe faaliyet gösteren bir holding, fabrika modernizasyonu ihalesi alarak girdiği Çin'de, şimdi yıllık 100 bin ton meyve suyu üreten bir fabrikayı çalıştırıyor. Yöneticilerinin tamamı Türk olan fabrika, yılda 4 milyon dolarlık ihracat yapıyor.

  Akman Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beslenme kalitesini artırmanın doğrudan sağlıklı ve besin değeri yüksek ürünler tüketmekten geçtiğini söyledi.
  Bu anlayışla kurulan holdingleri bünyesinde Türkiye'de gıda sektöründe çok sayıda fabrika açtıklarını ifade eden Aslan, halen Niğde, Konya Ereğli, Afyonkarahisar ve Antalya'da meyve suyu üretimi yapan fabrikalarının bulunduğunu belirtti.
  Aslan, aradan geçen zaman içinde rekabetin oldukça yoğun olduğu Çin'de yarı devlet kuruluşu olan bir meyve suyu fabrikasının modernizasyonu ihalesini aldıklarını vurgulayarak, şunları kaydeti:
  “Fabrikayı ihale süresi içinde modernize ettik. Bu sırada gıda sektöründe Çin piyasası ile ilgili geniş bilgi sahibi olduk. Yaptığımız tüm araştırma ve incelemelerin ardından da 2004 yılında Çin'de bir meyve suyu fabrikası aldık. Golden Yantai markasıyla meyve suyu, su ve meyve konsantresinin üretildiği fabrika, bize rekabette ucuz işgücü sayesinde büyük avantaj sağladı. Günümüzde dünyanın dört bir yanındaki ülkeleri ucuz işgücüyle ürettiği ürünlerle istila eden Çin'de, böyle bir fabrika kurarak faaliyet göstermemiz, bizim için büyük bir gurur kaynağı.”
  Tamamı Çinlilerden oluşan 50'ye yakın işçinin çalıştığı fabrikanın, teknik ekibinin tamamının Türk yönetici ve idarecilerinden oluştuğunu dile getiren Aslan, Türk idarecilerin üstün başarıları sayesinde de fabrikalarının her geçen gün karını artırdığını ve piyasada önemli bir yer edinmeye başladığını bildirdi.
  Yılda 40-50 bin ton meyve işlenen fabrikalarında, 100 bin ton meyve suyu, su ve konsantre meyve suyu üretildiğini ifade eden Aslan, şöyle devam etti:
  “Ürettiğimiz meyve suyu, su ve konsantre meyve suyu Çin ve ülke dışında ABD, Almanya, Fransa, İngiltere gibi Avrupa ülkelerine ihraç ediyoruz. Fabrikayı yeni satın almamıza rağmen şu anda yıllık 3-4 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştık. Yeni kurulmuş bir fabrikayız, ancak dünya piyasasında birkaç yıl içinde iyi bir sıraya oturmak istiyoruz.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı