Dünya Haberleri

  Çin'de 58 yıl sonra bir Avrupalı idam edildi

  hurriyet.com.tr
  29.12.2009 - 09:17 | Son Güncelleme:

  Çin'de uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla idam cezasına çarptırılan bir İngiliz vatandaşı infaz edildi. İngiliz hükümeti, zihinsel engelli olduğu söylenen ve aslen Uygur Türkü olan Ekmel Şeyh'in bağışlanması yönündeki taleplerinin kabul edilmemesi nedeniyle Çin yönetimini kınadı. Şeyh, Çin'de 58 yıldır idam edilen ilk Avrupalı oldu.

  Çin'in Urumçi kentinde valizinde dört kilogram uyuşturucu taşımaktan idam cezasına çarptırılan İngiliz vatandaşı Ekmel Şeyh'in dün infazı gerçekleşti.  

   

  Çin mahkemesinin, ailesi ve avukatları tarafından zihinsel engelli olduğu belirtilen Şeyh'in sağlık durumunu incelediği ancak hasta olduğuna dair yeterli kanıt olmadığı yargısına ulaştığı bildirildi.

   

  İngiltere hükümeti, Londra kökenli ve üç çocuk babası olan 53 yaşındaki Şeyh'e merhamet gösterilmesi için devreye girmişti.

   

  İngiltere Başbakanı Gordon Brown konuyla ilgili bu hafta içinde Çinli mevkidaşı Ven Ciabao ile telefon görüşmesi yaparak Pekin yönetimine Şeyh'in hayatının bağışlanması için çağrıda bulunmuştu.

   

  Brown, ısrarlı merhamet çağrılarına olumlu kulak verilmemesi karşısında hayal kırıklığı ve öfke duyduğunu söyledi.

   

  58 YILDIR İDAM EDİLEN İLK AVRUPALI

  Uygur Türkü Ekmel Şeyh, 2007 yılında Urumçi kentinde valizinde 4 kilogram uyuşturucu taşırken yakalanmış, geçtiğimiz yıl da idam cezasına çarptırılmıştı.

   

  Şeyh ise çantasında uyuşturucu taşıdığını bilmediğini ve organize bir suç örgütü tarafından kandırıldığını söylemişti.

   

  İnsan hakları dernekleri, Şeyh’in son 58 yıldır Çin'de idam edilen ilk Avrupalı olduğunu açıkladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı