ANKARA HABERLERİ

Cinayetin anatomisi

İrfan BAYAR
01.05.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Seri cinayetlere ilişkin Türkiye’de yapılan bir araştırma, ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Seri katiller daha çok pazartesi harekete geçerken, perşembe günlerine "tatil günü" demek mümkün gözüküyor.

İrfan BAYAR

En çok cinayet salonda işlenirken, yatak odası ikinci sırada geliyor. Öldürülen kadınların 18-40 yaş aralığında olduğu gözlenirken, 33 yaşın dikkat çekici biçimde öne çıktığı belirleniyor. Öldürülen kadınlar genelde giyinik oluyor.

BATI ülkelerinde, özelikle de ABD’nin muhtelif eyaletlerinde zaman zaman işlenen "Seri Cinayetler", polisi ve halkı son derece tedirgin etmektedir. Polis "Mükemmel işlenen cinayet yoktur, fakat mükemmel yapılmayan olay yeri inceleme vardır" gerçeğinden hareketle, üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışırken, bu tür cinayetler karşısında farklı yöntemler uygulamak, değişik yollar izlemek durumunda kalmaktadır.

Yapılan araştırmalar ve istatistiki bilgilerin ışığı altında, Seri katillerin yüzde 92’sinin erkek olduğu ortaya çıkmıştır. Psikologlar, erkek oranının çok olmasını, erkeklerin çocukluk dönemlerinde anneleriyle yeterince sağlıklı iletişim kuramamalarının etken olduğu konusunda birleşmekle birlikte, "eylem" sırasındaki güçlü ve hareketli olma gereksinimi, erkekleri anatomik olarak daha avantajlı kılmaktadır. Kurbanların belirlenmesi farklı nedenlere dayanabilmektedir. Ülkeler bağlamında, "yabancı", "zenci", "beyaz" ve "fahişe" olmaları, seri cinayetlere kurban olarak seçilmeleri için yeterli olabilmektedir. Ayrıca, saç stilleri, giyim tarzları ve hatta ses tonları da kişilerin "seçilmeleri" için belirleyici bir unsuru oluşturabilmektedir.

ÇARPICI DİĞER RAKAMLAR

Bu rakamlar, ülkemizde yapılan araştırmayı kapsamaktadır.

Öldürülen kadınların, yüzde 80.4’ü evde veya iş yerinde öldürülmektedir. Evde işlenen cinayetler en çok salonda gerçekleşirken, yatak odası ikinci sırayı almaktadır.

Cinayet sırasında, yüzde 43.8 oranında kesici-delici aletler kullanılırken, yüzde 40.4 oranında da ateşli silah kullanılmaktadır.

Öldürülen kadınlar, 18-40 yaş aralığında bulunurken, 33 yaşın dikkat çekici şekilde öne çıktığı gözlenmiştir.

"Eylem" günü olarak, pazartesi ön plandadır. (Yüzde 20) Perşembe günleri seri katiller için adeta tatil günü gibidir. Kadınlara yönelik öldürme olaylarının en az gerçekleştiği günler, cumartesi ve pazar olarak saptanmıştır.

Kurban olarak seçilen kadınların öldürüldüklerinde genel olarak "giyinik" oldukları, saptanan diğer bir durumdur.

Geçmişe bakıldığında, tıp eğitimi almış ve uzun yıllar bu alanda hizmet vermiş bazı kişilerin de "Seri Katil" olarak tarihe geçtikleri görülmektedir. 19.yüzyılda "Karın deşen Jack" olarak ünlenen kişinin, ciddi bir tıp eğitimi almış olduğu, kurbanlarını öldürürken uygulamaya koyduğu anatomik bilgilerinin derinliğinden anlaşılmıştı.

Yine geçmişte, ABD’de Aile Hekimi olarak çalışan John Bodkin Adams’ın, tıbbi teknikler kullanarak dul bir kadını öldürmekten yakalanmasının ardından, daha önceden benzeri yöntemlerle öldürülen 400 kadının ölümünden sorumlu tutulduğunun açıklanmış olması da bilinen bir gerçektir.

(Kaynak: H.H.ÇALI- M. ÖZKAVAK Çağın Polisi D.)

Selamlaşmanın bedeli 12 ölü

Aynı turizm şirketine ait iki otobüs, şehirlerarası yolda karşılaşınca, birbirlerine el sallamayı abarttılar. Sonuç:12 ölü.

Tarlada otlayan iki koyun, bir evin önündeki kumları dağıtınca, koyunların sahibi ile, kumun sahibi aile birbirine girdi. Sonuç:5 ölü.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Cinayetin anatomisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı