Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cinayet zamanaşıman 150 gün kala çözüldü

  Hüseyin TÜCCAR / BURSA, (DHA)
  02 Haziran 2013 - 11:00Son Güncelleme : 02 Haziran 2013 - 11:00

  BURSA’da 20 yıl önce müşteri olarak bindikleri dolmuş sürücüsü 37 yaşındaki Eyüp Şahin’in cebindeki bozuk paraları ve aracını gasp edip tabancayla öldürdükleri iddia edilenen 4 kişi, zaman aşımına 150 gün kala yakalandı. İstanbul’da evinde yakalanan şüphelilerden Murat A. polisi karşısında görünce, "Bir gün geleceğinizi biliyordum, vicdan azabım sona erdi" dedi.

  Merkez Osmangazi İlçesi’nde dolmuş şoförlüğü yapan 2 çocuk babası Eyüp Şahin, 12 Ekim 1993 günü aracına müşteri gibi binen 4 kişi tarafından Demirtaş Barajı yakınlarına götürülerek, üzerinde bulunan 4-5 lira bozuk parası ile aracı gasp edildikten sonrabaşına tabancayla bir el ateş edilerek öldürüldü. Taksi de bir hafta sonra Çanakkale’de terk edilmiş bulundu.

  EMNİYET MÜDÜRÜ KAHYA: RAFLARDA TOZLU DOSYA KALMASIN

  Uzun yıllar süren cinayet soruşturmasında bir gelişme kaydedilemeyince dosya rafa kaldırıldı. İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya Cinayet Büro Amirliği ziyareti sırasında, ’dosyalarınızda neler var’ diyerek yıllanmış dosyaları inceledikten sonra, "Sabah bir mazlumu can vermiş görürseniz, akşamında da bir zalimin yakalandığını görürsünüz" diyerek özel bir ekip kurdurdu ve ’tozlu rafların incelenip sonuçlandırılması’ talimatını verdi.

  Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri o günün gazete kupürleri ile tutulan tutanakları yeniden inceleyip, görgü tanıklarının çizdirdiği robot resimlerden yola çıkarak 20 bin suçlu arşiv fotoğraflarını gö zden geçirdi. Daha önceden suç kaydı olan Murat A.’nın arşivdeki fotoğrafı ile robot resim arasındaki benzerlik üzerine soruşturma derinleştirildi.

  ’BİR GÜN GELECEĞIİNİZİ BİLİYORDUM’

  Yaklaşık bir ay süren çalışma sonrası robot resmin bir çok suçtan kaydı bulunan Murat A. (41) ile büyük benzerlik taşıdığı görüldü. Ekipler hemen harekete geçerek, bu kişiyi İstanbul’daki evinde gözaltına alındı. Polisi karşısında gören Murat A. "Bir gün geleceğinizi biliyordum, vicdan azabım sona erdi" dedi. Bursa’ya getirilen Murat A. dolmuş şoförü Eyüp Şahin’i öldürdüğünü, silahın ise Halil İbrahim T.’ye (45) ait olduğunu, yanlarında ise Bilal Ü. (44), R.A. (42) ile birlikte 3 kişinin daha bulunduğunu söylemesi üzerine belirtilen kişiler de Bursa, Yalova, İstanbul, İzmir, Sakarya, Kocaeli ve Amasya illerinde yapılan operasyonlarla gözaltına alındı. Adları gizli tutulan ikisi kadın üç kişinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

  Cinayet Büro Amirliği ekiplerinin gözaltına aldığı şahısların yakalanmamaları halinde veya 150 gün sonra teslim olmaları halinde, dosyanın zaman aşımına uğrayacak olması nedeniyle ceza almayacakları belirtildi.

  ’BENİ BABASIZ BIRAKANLAR CEZALARINI ÇEKECEK’

  Babası Eyüp Şahin, kendisi 10 yaşındayken öldürülen Meryem Çinko, "Çok sevinçliyim, baba özlemiyle büyüyen bir çocuğun 20 yıl sonra alacağı en güzel haberi verdiler bana. ama içimdeki umut hiç bitmemişti, bir gün yakalanacaklarını biliyordum o gün de bugünmüş. Bursa polisine çok teşekkür ederim, beni babasız bırakanlar cezalarını çekecekler" dedi.

  8 DOSYA DAHA VAR

  Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Pehlivan, Bursa’daki tüm faili meçhul cinayetlerin dosyasını açtıklarını, şu anda 8 olay üzerinde hassasiyetle çalıştıklarını belirterek "faili meçhul cinayet kalmasını istemiyoruz. Olay günü görgü tanıdıklarının çizdirdiği robot resimler sayesinde cinayeti çözdük" dedi. Pehlivan ayrıca, silah sahibi Halil İbrahim T.’nin ise 20 yıl önce İzmir’de bir parkta suçta kullanılan silahla yakalandığı, ancak o günün teknolojik şartları yetersiz olduğu için polis tarafından serbest bırakıldığını söyledi. Sorgulamaları tamamlanan 4 şüpheli, ’gasp ve adam öldürme’ suçundan adliyeye sevk edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı