Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cinayet emri bizden çıkmadı

  Hürriyet Planet
  20 Ekim 2011 - 11:43Son Güncelleme : 20 Ekim 2011 - 12:16

  Çeçenistan’ın Kremlin’in desteklediği lideri Ramazan Kadirov, İstanbul Zeytinburnu’nda üç Çeçen’in öldürülmesi emrinin ne Grozni ne de Moskova’dan çıktığını belirtti.

  Independent gazetesinin yaptığı araştırmaya göre, Türk polisi, aralarında Kafkasya Emirliği İslami terör hareketi önderlerinden Berg Haj Musayev’in de bulunduğu üç kişinin, 16 Eylül’de, Rus hükümeti için çalışan yaklaşık dokuz profesyonel tetikçi tarafından öldürüldüğünü tahmin ediyor.

   

  Kadirov ise dün yaptığı açıklamada, cinayetlerin ayrılıkçı militanların lideri Doku Umarov tarafından gerçekleştirildiğine dair bilgisi olduğunu belirtti. Çeçen lider ayrıca, İstanbul’daki cinayetlerin, Umarov ile Londra’da yaşayan Çeçen bağımsızlık hareketinin üyesi Ahmed Zakaev arasında yaşanan iç çatışmadan kaynaklandığını savundu.

   

  “NEDENİ PARA MESELESİ OLABİLİR”

  Kadirov, yaptıkları araştırmaya göre cinayetlerin iç çatışmaların sonucu olduğunu anladıklarını belirtti ve cinayetlerin Umarov'un önderliğindeki militanlarca işlendiğinin bilindiğini, Zakaev'in de olayla ilgisi bulunduğu tahmin ettiklerini ifade etti. Kadirov, cinayetlerin “para meselesi” nedeniyle yaşanmış olabileceğini de not düştü.

   

  İstanbul’da yaşanan cinayetler hakkında bilgisi olan bir kaynak ise dikkatlice planlanan suikastların Alexander Zarkov ve Nadim Ayupov adını kullanan iki Rus tarafından işlendiğini öne sürdü.

   

  Aynı kaynak, Ziyauddin Makhayev adındaki bir Çeçen’in de suikastta yer almış olabileceğini ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı