Gündem Haberleri

  Cinayet 5 yıl sonra anlaşıldı

  A.A
  08.02.2006 - 11:00 | Son Güncelleme:

  Konya'da yaklaşık 6 aydır bir harsızlık olayını araştıran polis, 2001 yılında çıkan bir yangında ölen Mevlüt Baran'ın aslında boğularak öldürüldüğünü ve daha sonra üzerine kolonya dökülerek yakıldığını belirledi.

  Konya'da bir alışveriş merkezinin Konya-Adana çevre yolu üzerinde bulunan deposundan 4 adet diz üstü bilgisayar, 1 dijital fotoğraf makinesi ve 1 silah çalınması üzerine polis ekipleri olayla ilgili çalışma başlattı.

  Polis ekipleri, Ağustos ayında yaşanan hırsızlık olayıyla ilgili yaptığı araştırmada ilk olarak deponun güvenliğinden sorumlu M.Y'nin ciddi boyutlarda kredi kartı borcu olduğunu belirledi.

  Olay sırasında kapı zorlanırken kırılan camdan eli kesilen bir kişiye de kan damlasından ulaşan polis, gerekli delillerin toplanmasının ardından depodan hırsızlık yaptıkları tespit edilen S.Ç, H.Y. ve R.A. ile bu kişilere yardım ettiği belirlenen M.Y'yi gözaltına aldı.

  SORUŞTURMA SONUCUNDA CİNAYETE ULAŞILDI

  Bu kişilerin daha önce yaptıkları hırsızlık olayları araştırılırken, 2001 yılında meydana gelen yangında öldüğü bilinen kişinin aslında boğularak öldürüldüğü belirlendi.

  Depodan hırsızlık yapan H.Y. ile arkadaşı A.Y'nin, 2001 yılında, 73 yaşındaki Mevlüt Baran'ın bir holdingdeki 70 bin YTL'lik hissesini çektiğini öğrendikleri ve bu parayı almak için hacdan dönen Baran'ın evine gittikleri belirtildi.

  ELEKTRİK KONTAĞINA SU DÖKÜLEREK YANGIN ÇIKARILDI

  Eve girdiklerinde Mevlüt Baran'ı yastık örtüsü ile boğdukları, daha sonra yaşlı adamın üzerine ve evin çeşitli yerlerine kolonya döktükleri bildirilen H.Y. ve A.Y'nin, elektrik kontağına su dökerek evde yangın çıkardıktan sonra olay yerinden kaçtıkları öğrenildi.

  Otopsi için hastaneye götürülen Mevlüt Baran'ın alkollü olduğu tespit edilmişti. Yetkililer, bu durumun Baran'ın üzerine kolonya dökülmesinden kaynaklanabileceğini belirttiler.

  Yetkililer, depodan hırsızlık ve cinayet zanlısı olarak gözaltına alınan H.Y, A.Y, H.Y. ve R.A'nın Konya genelinde birçok eve girdikleri ve hırsızlığa karıştıklarının tespit edildiğini kaydettiler.

  Zanlıların evlerinde yapılan aramalarda çalıntı olduğu belirlenen 4 diz üstü bilgisayar, 1 dijital fotoğraf makinesi, 4 kuru sıkı tabanca, 56 fişek, müzik seti, silah ve pompalı tüfek ele geçirildi.

  Zanlıların sorgularının ardından adliyeye çıkarılacağı bildirildi.

  MEVLÜT BARAN'IN ÇOCUKLARI ŞOKTA

  Mevlüt Baran'ın oğlu İbrahim Baran, yangının sigaradan çıktığını sandıklarını belirterek, “Yangını itfaiye yardımıyla söndürebildik. Bugün emniyetten olayın bir cinayet olduğunu öğrendik ve çok üzüldük.

  Sadece dumandan zehirlenerek öldüğü söylenmişti. Biz, olayı unutmaya çalıştık. Halen acısı içimizdeyken boğularak öldürüldüğünü öğreniyoruz. H.Y, benim yanımda çırak olarak çalışıyordu. Beni de babamı da iyi tanırdı” dedi.

  Mevlüt Baran'ın diğer oğlu Adem Baran da bir yandan üzüntülü, öte yandan da katillerin yakalanmış olması nedeniyle mutlu olduklarını ifade ederek, “Olay günü babamın halini hiç unutamıyorum. Pencereden gördüğüm kadarıyla babam tamamen yanmıştı. Biz nereden bilirdik ki bu hainlerin böyle bir şey yapabileceğini” diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı