ANKARA HABERLERİ

Çınar Spor’a piyango vurdu

Murat YILMAZ
10.09.2015 - 14:33 Son Güncelleme : 10.09.2015 - 14:33

Öveçler Vadisi Rekreasyon Alanı’nda yer alan spor sahası ve müştemilatı 25 yıl ‘bedelsiz’ olarak Çınar Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’ne verildi. Büyükşehir Meclisi’nde AK Parti’nin oy çokluğu ile kabul edilen karara, CHP ve MHP grupları tepki gösterdi.

Murat YILMAZ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, CHP’li Doğan Yılmazkaya ile AK Parti’li Ali İhsan Ölmez arasında pazartesi günü yaşanan ‘asfalt ihalesi’ tartışmasının ardından önceki gün de Öveçler Vadisi Rekreasyon Alanı’ndaki spor sahası ve müştemilatının 25 yıl bedelsiz olarak Çınar Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’ne verilmesi, iki Meclis üyesi arasında yine gerginliğe neden oldu.
Meclis 2. Başkan Vekili Nail Çimen’in yönettiği Büyükşehir Meclisi’nde, gündem maddesine ilişkin söz alan söz alan CHP Grup Başkanvekili Doğan Yılmazkaya şöyle konuştu:
“Çınar Gençlik ve Spor Kulübü Derneği futbol, tekvando, masa tenisi, jimnastik, voleybol, gibi birçok dalda uzmanlık alanı olan bir dernek bildiğim kararıyla. Kamu yararına ait bir dernek değil. Peki bugüne kadar bu tip tesislerin ücretsiz 25 yıllığına verildiği herhangi bir spor kulübü var mıdır? Bu spor kompleksini ilgili derneğe veriyorsunuz, vermekle kalmıyor ‘bu tesiste her türlü yapılacak tadilat, tamirat belediye tarafından yapılacak’ diyorsunuz. Orada sadece spor alanları yok, başka işletmeler var. Büfeler var, kafeler var, bunları da alt işletmeciye verebilir diyorsunuz. Biz bir de teklifte bulunuyoruz bunlara 1 milyon da nakdi yardım yapalım. Gerçekten biz olsak şunu yaparız.
Açık ihaleye bütün spor kulüpleri girsinler, hangisi daha iyi işi bilecekse ona verilsin. Neden tek derneğe bunu veriyorsunuz?”

YASAYA AYKIRI BİR ŞEY YOK

Yılmazkaya’ya yanıt veren AK Parti’li Meclis üyesi Ali İhsan Ölmez, yasaya aykırı bir durum olmadığını belirterek, “İlgili kanun maddesinde amatör spor kulüplerine ayni ve nakdi yardım yapabilir hükmü vardır. Yasak profesyonel kulüpleredir. Burada söz konusu olan da Ankara’da amatör spor kulüplerinden birisidir. Burada da yasaya aykırı bir şey yok” dedi.
Pazartesi günü Söğüt İnşaat’a verilen ‘asfalt ihalesi’ nedeniyle tartışan ikili arasında bu defa Çınar Spor konusunda yaşanan tartışmada şu diyaloglar geçti:
DOĞAN YILMAZKAYA: Ücretsiz tahsis yapıyoruz. Bütün tadilat ve tamiratını belediye bütçesinden yapıyoruz. Her türlü doğalgaz, elektrik, su yine belediye tarafından karşılanıyor. Ben de soruyorum daha önce böyle bir uygulamanız oldu mu? Bir spor kulübüne bu kadar imkan sağlandı mı?”
ALİ İHSAN ÖLMEZ: Çankaya Spor Kulübü nasıl çalışıyor? Siz verilemez diyorsanız ben de aksini iddia ediyorum. Bütün belediye belli spor kulüplerine veya bir çoğuna kanunun verdiği yetkiyi kullanarak yardım yapar. Çankaya Spor Kulübü’ne üst üste dört yıl arayla 3’er milyon aktardık mı aktarmadık mı? Bitti bu kadar.
DOĞAN YILMAZKAYA: Ali İhsan Bey’i bir konuda uyarmak istiyorum. Çankaya’nın konusunu Çankaya Belediye Meclisi’nde tartışalım. Ama Büyükşehir Meclisi’nde Çankaya’yı konuşmayalım. Kaldı ki biz ayni ve nakdi yardıma karşı değiliz. 7 bin metrekarelik alanı bir spor kulübüne ücretsiz tahsis ediyorsunuz, tamam ona da itirazımız yok. Ayrıyeten her türlü giderlerini de siz karşılıyorsunuz. İtirazımız bu.
ALİ İHSAN ÖLMEZ: Siyaset yapmak her şeye itiraz etmek anlamına gelmez. Bugün siyaset yapma biçiminde, ilkesel siyasetse, Çankaya Spor Kulübü’ne nakdi yardım aktardığımızda da o duruşu orada da sergileyin. Deyin ki o spor kulübünün o üç trilyonluk bütçesinden, rakamı çok net hatırlamıyorum ama, bundan elektriğini, suyunu, telefonunu ödemesin diyor musunuz, demiyorsunuz. Buna da siyaset denmez diyorum.”
Konuşmaların ardından gündeme Başkanlık Yazısı olarak gelen madde, oy çokluğuyla kabul edildi.

MÜSRİFLİK OLUR

Kompleksin bu şekilde verilmesinin müsrifliğe neden olacağını savunan MHP Grup Başkan Vekili Ramazan Şimşek ise, “Öyle bir kompleksi hem tadilatını, tamiratını, suyunu, doğalgazını, elektriğinin Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması, orayı kullanacak kişilerin biraz müsrif olacağını düşünüyoruz. Bunun müştereken yapılmasını talep ediyoruz ya da komisyona havale edilip komisyon araştırsın tekrar meclise gelsin oylayalım” dedi.

TEMELİ HASKÖY’DE ATILDI

Temeli, 1976’da Ankara’nın Hasköy semtinde atılan Çınar Gençlik ve Spor Kulübü’nin internet sitesinde yer alan bilgiler şöyle:
“Çınarspor olarak Keçiören’de Taekwondo hayatımızın başladığı tarihten itibaren, başarı bizim peşimizdeydi ve biz de takip etmesine izin verdik. Antrenörlerimiz Mehmet Örkan ve Zehra Türüdü Örkan sürekli kendini geliştiren başarılı birer hoca olmanın yanında, örnek birer insan ve sporcudur.”

Etiketler: Çınar Spor , Öveçler

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çınar Spor’a piyango vurdu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı