İZMİR HABERLERİ

Çınar Evi sahipleriyle buluştu

DHA
28.03.2017 - 09:14Son Güncelleme :
DHA

BORNOVA Belediyesi hizmete aldığı özel temalı mekanlarına bir yenisini daha ekledi. Yaşlılara özel hazırlanan Çınar Evi, Büyükpark'ta yoğun katılımla gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı.

Bornova Belediyesi Kızlar Kahvesi, Down Kafe, Engelsiz Kafe ve Diyet Kafe'nin ardından Çınar Evi'ni hizmete aldı. Evka - 4'e taşınan Zabıta Müdürlüğü'nün Büyükpark'taki eski yerinde inşa edilen mekan yaşlıların vakit geçirebileceği, birbiriyle sohbet edebileceği, gazetelerini okuyup kahve içebileceği bir mekan haline getirildi. Çınar Evi'nde, çalınacak müziklerden dekorasyona, menüden oyun imkanlarına kadar her şey, yaş almış büyüklere uygun tarzda hazırlandı. Dama, tavla, satranç ve başka oyunların oynanabileceği mekanda kitaplık da yer alıyor. Ayrıca kafe etrafında yapılan düzenlemeyle misafirlerin Bocce adı verilen toplarla oynanan sporla da ilgilenecekleri bir alan oluşturuldu. Çınar Evi'nde Dost Kart sahibi öğrencilere İzbaş işletmesindeki diğer kafeteryalardaki gibi yarı zamanlı iş imkanı sunulacak. İlginç anlara sahne olan törende, yaşlılar çifte telli oynadı, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla da bir misafirle dans etti. Açılış töreninde konuşan Atilla, "Bu mekanda yaş almış değerli büyüklerimizi ağırlamak istiyoruz. Burada sağlık birimimiz olacak, müzikleriyle, iç konseptiyle onlara özel bir mekan oluşturduk. Çınar evi çınarlarımıza, yaş almışlarımıza huzurlu bir mekan olsun istedik. Sadece Bornovalı değil bütün büyüklerimiz buradan faydalanacak. Çınar Evi'nin tam karşısında Çınar Pastanesi vardı. Bu pastanede annelerimiz babalarımız birbirine arkadaşlık teklif etmişlerdi, evlilik teklif etmişlerdi bu açıdan da farklı bir önemi var bizim için" diye konuştu.

Olgun Atilla'nın ortaokul öğretmenlerinden Aynur Evren ve Neriman Dilekcan da açılışa katıldı. Evren "Tam bize hitap eden bir mekan olmuş. Çok hoşumuza gitti. Başkanımızı tebrik ediyorum. Bu çalışmalarının devamını diliyorum. Bornova'da açtıkları başka kafeler de var ama biz yaşlılar ve emekliler için çok güzel bir mekan oldu burası" dedi.

Dilekcan ise, "Olgun Atilla'nın insan odaklı projeleri gibi bu da bizim için çok güzel bir proje oldu. Böyle huzurlu bir mekanı hizmete açan öğrencimle gurur duyuyorum" diye konuştu. Emekli Selahattin Sert ise geç kalınmış bir proje olarak değerlendirdiği mekanı hizmete aldığı için Başkan Atilla'yı tebrik ederek, "Özellikle Avrupa'da bu tür sosyal etkinlik merkezlerini emekli olanlar için açıyorlar. Bu insanlar artık ölümü beklemesin, sanat ruhu olanlar, marangozluk yapanlar, elektronikle ilgilenenler için mekanlar oluşturuyorlar. Bu insanların deneyimlerini gençlere aktarıyorlar, mezara gitmesini engelliyorlar. Yeni bir nesil yetiştirme şansını o insanlara veriyorlar. Bu insanlar hayatın içinde kaldıkça hastalıklarının etkisinden de kurtuluyorlar" dedi.

Açılışa 7 yaşındaki torunu Nehir ile gelen Makbule Karabulut ise Çınar Evi'ni çok beğendiğini artık sık sık vakit geçirmek için buraya geleceğini söyledi.

Çocuklardan oluşan orkestranın mini konser verdiği açılışta yaşlılar keyifli vakit geçirdi.

Timur TARLIĞ / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Çınar Evi sahipleriyle buluştu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 09 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çınar Evi sahipleriyle buluştu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı