Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çin yeni dış politikasını açıkladı

  Hürriyet Haber
  13 Ağustos 2009 - 11:36Son Güncelleme : 13 Ağustos 2009 - 11:36

  Silahsızlanma Konferansı'na katılmak için Cenevre'de bulunan Çin Dışişleri Bakanı Yang Cieçi, Cenevre Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Okulunda konferans verdi. Yang, konferansta Çin'in barışçı bir toplum olduğunu ve hegemonyacılık peşinde koşmadıklarını söyledi.

  Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, Çin'in dış politikasının genel çerçevesini ve bazı önemli uluslararası konulara ilişkin görüşlerini anlatan Yang, Çin'in savunduğu uyumlu dünya anlayışı ve uluslararası ilişkilerde karşılıklı yarar ve ortak kazanç sağlama arzusunu ifade etti.

  Küreselleşmenin sürekli olarak derinleştiğini ve geleneksel olmayan güvenlik tehditlerinin her geçen gün daha da çoğaldığını belirten Yang, iklim değişikliği, enerji güvenliği, çevrenin bozulması, yoksulluğun artması, bulaşıcı hastalıkların ve kitle imha silahlarının yayılması gibi küresel sorunların, uluslararası ilişkiler üzerinde derin etki yarattığını söyledi.

  Yang, bu tür sorunların dünyayı giderek küçülttüğünü, herkesin aynı "yerküre köyünde" ve "aynı gemide" olduğunu ifade ederek, "Hiçbir ülke, dış ortamdan koparak tek başına gelişme ve güvenlik sağlayamaz" diye konuştu.

  Bakan Yang, uluslararası arenada hangi değişimler yaşanırsa yaşansın, barışçı bir dış politika izleyerek barışçı bir politikaya bağlı kalacaklarını vurgulayarak, "Çin ulusu, barış sever bir ulustur. Çin ulusunun kalkınması, dünya için bir tehdit değil, fırsat ve katkıdır. Barışçı bir biçimde kalkınan Çin, hiç kimseye zarar vermeyeceği gibi tehdit de oluşturmayacaktır. Hegemonyacılık peşinde koşmuyoruz ve asla koşmayacağız" dedi.

  Çin'in gelişme adımlarını hızlandırmak suretiyle dünyaya daha fazla katkı yapacağını ifade eden Yang, bu süreçte gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarını da göz önünde bulunduracaklarını kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı