Gündem Haberleri

  Çin ve Güney Kore'den Japonya'ya tepki

  TOKYO (A.A)
  17.10.2005 - 09:11 | Son Güncelleme:

  Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi, İkinci Dünya Savaşı dönemindeki Japon savaş suçlularının da anıldığı Yasukuni tapınağını ziyaret etti. Ziyaret, Çin ve Güney Kore'den sert tepki gördü.

  Çin ve Güney Kore bu tapınağı, Japonya'nın savaş dönemindeki saldırganlığının ve işgal ettiği ülkelerde sivillere karşı düzenlediği eylemlerin simgesi olarak kabul ediyor. Bu tapınak, Japonya'nın 20'inci yüzyılın ilk yarısındaki savaşlarda kaybettiği yaklaşık 2,5 milyon kişi adına inşa edilmişti. Koizumi'nin bu ziyareti resmi olarak mı, şahsi mi yaptığı açıklanmadı, ancak başbakan, tapınağa resmi aracı ile ve sekreterinin eşliğinde geldi. Başbakan Koizumi, dua etmek için tapınağa geldiğinde, burada bulunan ziyaretçilerin alkışlarıyla karşılandı.

  Koizumi'nin bu tapınağa daha önce yaptığı dört ziyaret, Çin ve Güney Kore'nin sert tepkilerine yol açmıştı. Bu ziyaretler, birçok Japon işadamını da endişelendiriyor. Japonya ve Çin arasındaki yıllık ticaret hacmi 212 milyar doları buluyor.
  Çin Başbakan Yardımcısı Wu Yi, geçen Mayıs ayında Japonya'yı ziyaret ettiği sırada Koizumi'nin tapınağı yeniden ziyaret edeceğini söylemesi üzerine kendisiyle görüşmesini iptal etmiş ve ziyaretini yarıda keserek ülkesine dönmüştü.

  GÜNEY KORE VE ÇİN TEPKİLİ

  Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi'nin, ziyaret haberinin verilmesinden kısa bir süre sonra Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki-Moon, Japonya'nın Seul Büyükelçisi Oshima Shotaro'yu bakanlığa davet ederek, ülkesinin bu ziyareti şiddetle protesto ettiğini bildirdi. Dışişleri Bakanı Ban, büyükelçiye, gazetecilerin önünde “aksi yöndeki isteklerimize karşın Yasukini tapınağına gerçekleştirilen bu ziyareti şiddetle protesto ediyoruz ve bunun bir daha tekrar etmemesi yönünde kesin bir uyarıda bulunuyoruz” dedi.

  Japonya'daki Çin Büyükelçisi Wan Yi de yaptığı açıklamada, “bu ziyaret Çin halkına karşı girişilmiş büyük bir kışkırtmadır” görüşünü savundu.
  Çin'deki Japonya Büyükelçiliği de, bu ülkede bulunan Japonların dikkatli olmaları uyarısı yayınladı.

  Koizumi'nin koalisyon ortağı olan Yeni Komei Partisi lideri Takenori Kanzaki de, ziyareti üzüntüyle karşıladığını açıkladı. Kanzaki, “Koizumi, bu ziyareti neden yaptığını Asya ülkelerine izah etmeli” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı