Ege Haberleri

EGE

  Çin ürünü vurdu

  Ferah IŞIK (DHA)
  31.07.2007 - 21:09 | Son Güncelleme:

  Asırlardır bıçak ve palaları satarak yılda 100 bin dolarlık ihracat yapan Yatağan, Çin’den gelen ucuz ürünler nedeniyle büyük ekonomik sıkıntılar yaşıyor.

  Çin ürünü vurdu

  DENİZLİ’nin Serinhisar İlçesi’ne bağlı, bıçakçılığın önemli merkezlerinden Yatağan Beldesi, Çin malı ucuz ürünler yüzünden ağır yara aldı. Çin malının Yatağan’da dahi satılması nedeniyle zora giren, buna karşılık güçbirliği dahi oluşturamayan Yatağanlı üreticiler, umutlarını AB’nin hibesine bağladı. Asırlardır ürettiği bıçak, pala gibi kesici aletleri ülkenin dört bir tarafına satan ve yılda 100 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Yatağan, son yıllarda Çin’den gelen ucuz bıçaklarla kaos yaşamaya başladı. ATÖLYELER KAYBOLUYOR: Mısır’a bağ makası, İran, Cezayir ve Ürdün’e koyun makası ihraç eden Yatağan’da sayıları 300’ü bulan atölyeler, uluslararası pazarlama sistemine geçemeyip, güçbirliği oluşturamayınca yurt içindeki pazar payını da kaybetmeye başladı.

  ÜRETİM 700 BİNYatağan’da yılda ortalama 700 bin bıçak ile binlerce pala ve diğer kesici aletler üretiliyor. 5 bin nüfuslu beldede birçok evin bodrum katı bıçak üretim atölyesi olarak kullanılıyor. 800 yıldır bıçakçılık mesleği icra edilen Yatağan’ın dünyaya açılma zamanı gelmesine rağmen, üreticiler örgütlenemiyor, büyük şirketler kurulamıyor, dolayısıyla rekabet gücü azalıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı