Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Çin tuzuna yasak

09 Mart 2013 - 00:00Son Güncelleme : 09 Mart 2013 - 11:02

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği Taslağı’na göre bağımlılık yaptığı öne sürülen ‘Glutamikasit’ (Çin tuzu) artık geleneksel ürünler olan sucuk, pastırma, döner, köfte, pekmez ve çiğ köftede kullanılmayacak.

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilginç bir karar imza attı. Özellikle cips, gofret, asitli içeceklerde bulunan ve bağımlılık yaptığı öne sürülen “Glutamikasit-Çin tuzu” artık geleneksel ürünler olan sucuk, pastırma, döner, köfte, pekmez ve çiğ köftede kullanılmayacak. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı “Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği Taslağı” hazırladı. Taslağa göre, Türkiye’de kullanımı ve ithalatı yasak olan domuz veya insan kaynaklı katkı maddelerinin gıdalarda, gıda katkı maddelerinde, gıda enzimlerinde ve gıda aroma vericilerinde kullanılmayacağı yasal hüküm gelecek.

BU BEYAZ TÜRKİYE’Yİ ÖLDÜRÜR

GERÇEK TATLAR

Sucuk pastırma döner ve köftenin içine glutamikasitin yanı sıra ribonükleotitler, nitratlar ve renklendiriciler de konulmayacak. Pekmez ve çiğ köfteye de hiçbir katkı maddesi eklenmeyecek. Bakanlık bu yolla geleneksel ürünleri dünyaya tanıtırken gerçek tatlarının korunmasını amaçlıyor.

EKMEK KATKISIZ OLACAK

Taslağa göre, son tüketiciye sunulacak gıda katkı maddelerinin etiketlerinde, gıda katkı maddesinin elde edildiği kaynağın adı (bitkisel/hayvansal/mikrobiyolojik vb.) ve hayvansal gıda katkı maddesinin elde edildiği hayvanın türü belirtilecek. Buğday ununda askorbik asit (C vitamini) dışında tüm gıda katkı maddeleri yasaklanacak. Ekmekte (un, su, tuz ve mayadan oluşan) gıda katkı maddesi kullanılmayacak.

Yedikçe yediriyor

ÇİN tuzu olarak bilinen glutamik, asit gıdalarda aroma arttırıcı olarak kullanılıyor. Gıdaların orijinal tadını artırarak daha lezzetli hale getiren bu dde Uzakdoğu mutfağında yoğun olarak kullanılıyor. Ağza alınan ilk yemekle birlikte tat alma duyusu harekete geçerek, beyne ilk sinyalini gönderiyor. Bu ilk sinyalle birlikte tadı oluşturan madde ağzıda kaldığı sürece sinyallerin seviyesine karşı duyarlılık hızla düşmeye başlıyor.  Glutamikasit içeren gıdalar yendiğinde, tat alma duyusu daha fazla hassaslaşıyor ve bu nedenle bu tür gıdalar daha fazla tüketiliyor.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 36 Yorum }
 • Zafer AVUNDUK 9.3.2013 21:26:07
  Glutamik asit denilen bu maddenin diğer bir adı Mono Sodyum Glutamat'tır. Ülkemizde hazır gıda üreticilerince büyük bir hazla kullanılmaktadır. İnsan sağlığını hiçe sayan üreticiler için, çok iyi para kazanma konusunda vazgeçilemeyecek bu katkı maddesinin kullanım yasağı dilerim çok iyi denetlenir.
 • yenal ünseli 9.3.2013 17:11:06
  HALKIMIZI ÜREMEYE TÜKETMEYE TEŞVİK EDECEĞİNİZE ÖNÜ AÇIK ENDÜSTRİLERİ I TEŞVİK EDEREK HALKIMIZI ÜRETİME TEŞVİK ,CARİ AÇIĞI AZALTIN,İSRAFINIZA SON VERİN.
 • Murat Bozdag 9.3.2013 16:43:22
  BEN DE 40 YILDIR REJIM YAPIYORUM, BIR GRAM NEDEN DUSEMIYORUM DIYE UZULUYORDUM. ESKIDEN BIR PORSIYON YERKEN DOYUYORDUK, SIMDI NEDEN IKI PORSIYON YEDIKTEN SONRA HALA NIYE DOYMADIM DIYE DUSUNUYORDUM. HER TARAF DIYET MERKEZLERI, SPOR SALONLARI, ZAYIFLAMA MERKEZLERI VE DOKTORLARI ILE DOLDU. HIMMMM..
 • tefo nunsesi 9.3.2013 16:18:01
  korkunç zararlı madde hazır çorbalar dahil bütün hazır yiyeceklerde cipslerde tad vermek için kullanılan monosodyum glutomad (çintuzu)ı yasaklayan bakanlık geç kalınmış ama yerinde karar vermiştir çocuklarımız zehirlenmekten kurtuldu..
 • Türkiye Sevdalısı 9.3.2013 15:37:53
  Çoğu zaman AKP yi eleştiririm. Eleştiri yapıyorsan, doğruyu gördüğünde onu da söylemek boynumuzun borcu. Son dönemdeki, gıda ürünlerinde yapılan denetim ve düzenlemeler gerçekten takdiri ve alkışı hak ediyor. Artarak devam etmeli. Halkın sağlığıyla oynayanlarla mücadele arttırılmalı.
 • tahsin mert 9.3.2013 15:22:55
  glutamik asit proteinlerde bulunan 20 amino asitten birisi. niye zararlı olacak anlamadım doğrusu. şu da var ki aspartam olarak bilinen tatlandırıcı da glutami asit ve aspartik asitten oluşur. yani aspartamlı diyet içecek içen glutamik asiti de alır. o zaman aspartam da mı yasaklanacak.
Sayfa Başı
HaberlerAfrikaDünya turuMezopotamyaGaziantepAğvasapancakandıra