Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çin tartışmalı adalara devriye gemileri yolladı

  Hürriyet Planet
  17 Eylül 2012 - 10:56Son Güncelleme : 17 Eylül 2012 - 10:57

  Çin, Japonya'nın denetiminde olan, kendisinin ve Tayvan'ın ise üzerinde hak iddia ettiği adalarda “hâkimiyeti sağladığını” öne sürdü.

  Japonya ile arasında diplomatik krize neden olan adalara altı adet devriye gemisi yollayan Çin, görevin başarıyla gerçekleştirildiğini, adalarda Pekin’in “hâkimiyetinin” kanıtlanmış olduğunu açıkladı.

  Söz konusu açıklama, Çin’de onlarca şehirde çıkan, Japonya’ya yönelik protestoların ardından geldi. Pekin'de dün düzenlenen gösterilerde protestocular, Japonya Büyükelçiliği'ne şişe, muz, domates ve yumurta atmıştı.

  Çin’in Diaoyu, Japonya’nın Senkaku adını verdiği adalar üzerinden gelişen gerginlik, Tokyo’nun bu adalardan üçünü almak üzere bir anlaşma imzalanmasıyla yükselmişti. ABD Dışişleri Bakanı Leon Panetta, görüşmeler için Tokyo’ya gitmiş ve iki tarafa da itidal çağrısı yapmıştı.

  Çin ve Japonya arasındaki gerginlik; Japonya'nın denetiminde olan, Çin ve Tayvan'ınsa hak iddia ettiği, adaların Japonya'nın satın alma girişimine Çin'in devriye gemileri göndererek karşılık vermesiyle derinleşmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı