Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çin siber saldırı iddialarına yanıt

  Hürriyet Planet
  31.10.2011 - 13:48 | Son Güncelleme: 31.10.2011 - 13:51

  ABD-Çin Ekonomi ve Güvenlik Değerlendirmesi Komisyonu tarafından hazırlanan ve ABD’nin çevre denetleme uydularına yapılan siber saldırının arkasında Çin’in olabileceğini belirten rapora Pekin’den cevap geldi.

  Yapılan açıklamada, “ABD’nin uydularına Çin tarafından siber saldırı düzenlenmesinin söz konusu bile olmadığı ve komiteden bu şekilde çıkan bir kararın arkasında açığa çıkmamış farklı bir sebep olabileceği” ifade edildi.

   

  Raporda, 2007 ve 2008 yılları arasında en az iki ABD çevre izleme uydusunun, Norveç’te bulunan uydu istasyonundan dört kere müdahaleye maruz kaldığı ve müdahalenin arkasında Çin ordusunun olabileceği belirtildi.Komisyon tarafından hazırlanan raporda, “yapılan müdahalelerle ilgili Çin’in açıkça suçlanmadığı, sadece kullanılan tekniklerin Çin Ordusu’nun yazı sistemiyle benzerlikler gösterdiğine” dikkat çekildi.

   

  DIŞİŞLERİNDEN TEPKİ GECİKMEDİ

  Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei, bugün yaptığı basın toplantısında, “ABD’nin Çin’i her zaman renkli lensler ile izlediğini, bu raporun arkasında başka bir amaç olduğunu ve bu yüzden yorum bile yapmanın gereksiz olduğunu” söyledi.

   

  Hong ayrıca, siber suçlar karşısında Çin’in tutumunun çok net olduğunu vurguladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı