Çin Seddi'nde ödül keyfi

Hürriyet Haber
22 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 22 Nisan 1998 - 00:01

Dünyanın 92 ülkesindeki halkla ilişkiler şirketlerini çatısı altında toplayan Worldcom'un Pekin'deki yarışmasında ‘‘Dünyanın En İyi Genç Girişimcisi’’ seçilen İzzet Garih ile Jüri Özel Ödülü alan Tunç Tonger, ödül keyfini Çin Seddi'nde şampanya içerek çıkardı.

Worldcom'un Çin'in başkenti Pekin'de düzenlediği ‘‘Dünya Genç Girişimciler Yarışması’’nda birinci olan İzzet Garih ile ‘‘Jüri Özel Ödülü’’nü alan Tunç Tonger, ödül keyfini Çin Seddi'nde şampanya patlatarak çıkardı. TTM Mühendislik'in sahibi Tunç Tonger, Garih'le birlikte şampanyayı yudumlarken, ‘‘Çinliler'in Türkler'e karşı yaptıkları Çin Seddi'nde şimdi zaferimizi kutluyoruz’’ dedi. Alkent 2000 projesini yürüten Alarko Holding İnşaatlar Grup Başkanı İzzet Garih ile sahibi bulunduğu TTM Mühendislik'te geliştirdiği alçı tavan sistemlerini geliştiren Tunç Tonger, Pekin'de üç gün boyunca 12 kişilik uluslararası jüri önünde ter döktü.

ÇİN'DEN İNGİLTERE'YE

Garih ile Tonger, 400 milyon dolarlık cirosu olan Bejing New Buildings Company Başkanı Song Zhiping'den İngiliz Safi Captain Software'e kadar toplam 17 ülkenin önde gelen genç girişimcileriyle yarıştı. Yarışma sonucunda İzzet Garih ‘‘Büyük Ödül’’ü, Tunç Tonger de ‘‘Jüri Özel Ödülü’’nü aldı. Toplam 17 genç girişimci arasından 8 kişinin ödüle layık görüldüğü yarışmada, bu ödüllerin birisinin ‘‘büyük’’ olmak üzere ikisinin birden Türkiye'ye verilmesi anlamlı bulundu.

KEYFİNİ ÇIKARDILAR

Üç günlük uluslararası jüri sınavının ardından hedefledikleri ödüllere kavuşan İzzet Garih ile Tunç Tonger, daha sonra Türkiye'den giden 25 kişilik ekiple birlikte Tienanmen Meydanı, Yasak Şehir ve Çin Seddi turu yaptılar. Çin Seddi turu sırasında patlattıkları şampanyayı ödül olarak aldıkları kupalara koyup içen Garih ve Tonger, ‘‘Tarihsel önemi büyük bir mekanda aldığımız ödülün keyfini çıkarmak bambaşka’’ dediler. İzzet Garih, ‘‘Pekin'de Tunç'la beraber sadece şirketlerimizi değil, ülkemizi temsil ettik. Genç girişimcilerimizin yapacağı daha güzel işler var. Umut ediyorum ki, aldığımız bu iki ödül hem devletimiz, hem de diğer genç girişimciler için büyük motivasyon yaratır. Bundan sonra bu tür yarışmalara katılacak genç girişimci arkadaşlarıma her türlü desteği vermeye hazırım. Çünkü, Türkiye'nin bu tür ödüllere her zaman ihtiyacı var’’ diye konuştu.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı