Gündem Haberleri

  Çin politikasından geri adım atmayacak

  Wall Street Journal
  28.11.2009 - 16:25 | Son Güncelleme:

  Çin'den gelen 2010 yılında ülke ekonomisini desteklemek için önlemlerini devam ettirileceği haberi, dünya ekonomisi ile ilgili yeni endişelere neden oldu.

  The Wall Street Journal'da, "Beijing Plans to Continue Its Stimulus Next Year" başlığı ile yayımlanan haber analizde Çin Komünist Partisi Politbürosu'nun son toplantısında ekonomiyi canlandırmak için aldığı önlemleri 2010 yılında devam ettireceğine yönelik kararına dikkat çekildi.

   

  Analizde, bu kararın dünyadaki en hızlı ekonomik büyümeyi gösteren Çin'in küresel anlamda yaratacağı endişelere rağmen alındığının da altı çizildi.

   

  WSJ, haber analizde Politbüro'nun aldığı kararda şu ifadelere yer verdiğini söyledi: "[Politbüro] ekonomik politikaların devamlılığını ve istikrarını muhafaz edecek ve proaktif mali politika ve gevşek para politikasını uygulamaya devam edecek."

   

  ÖNCEKİ SÖYLEME BENZİYOR

  Analizde, Politbüro'nun açıklamasında kullanılan dilin bu yılbaşında canlandırma önlemlerini duyururken kullandığı dile benzer olduğu hatırlatması yapılarak, bunun da sonrasında bankaların kullandırdıkları kredi miktarı ve sermaye harcamasında yüzde 30 oranında bir büyümeyi beraberinde getirdiği belirtildi.

   

  Politbüro bunun yanı sıra açıklamasında, ekonomik büyümenin kalitesi ve etkinliğine daha çok odaklanacağını ifade ederek, tüketici harcaması ve özel sektör şirketlerin yatırımlarını destekleyecek daha çok karar alacağının da sözünü verdi.

   

  HÜKÜMET KENDİNE ALAN YARATIYOR

  WSJ, gelen açıklama ile hükümetin önümüzdeki yıl içinde uygulayacağı farklı politikalarda kendisine hareket alanı oluşturduğuna işaret ederken, ancak yine de bunun teşvik önlemlerinden, daha sürdürülebilir uzun dönemli büyümeye geçiş için bir yol haritası sunmaktan uzak olduğu uyarısını yaptı.

   

  Dünya ekonomisini küresel krizden çıkmak için mücadele verdiği bu dönemde, Çin kadar büyüme göstermemesine rağmen aralarında Avustralya, Norveç ve Vietnam'ın da bulunduğu ülkeler faiz artırıma gitmişti.

   

  Bununla birlikte, birçok Çinli ekonomist de ülkede devam eden teşvik önlemlerin verimli kullanılmayarak, boşa harcanmış yatırımlar, kapasite fazlası ve diğer problemleri beraberinde getirdiği eleştirisinde bulunuyor.

   

  VARLIK BALONLARI GERİ GELİYOR

  Analizde, ülkenin önde gelen ekonomistlerinden olan ve daha önce ülkenin merkez bankasına danışmanlık yapan Yu Yongding'in görüşlerine de yer verildi. Yongding, "Çin'in para politikası çok gevşek... Varlık balonları intikam hırsıyla geri dönüyor" dedi ve şöyle devam etti, "Genişlemeci mali ve para politikaları büyümedeki düşüşü durdurmayı başardı. Ancak, genişlemeci politikaların orta ve uzun vadeli sonuçları endişe uyandırıyor."

   

  Analizde, hükümetin açıklamasıyla ekonomiyi önümüzdeki yıl ne şekilde dengeleyeceğinden çok ülkede iş yapan şirketler ve finans piyasalarına güven vermeyi amaçladığı görüşü savunuldu.

   

  Çin geçtiğimiz birkaç ay içerisinde aldığı önlemlerle, bankalar tarafından verilen kredilerin azaltılması yönünde hareket etmiş ve ekonominin hükümet bütçesinden fonlanarak büyümesini daha az düzeye indirmişti.

   

  Yapılan bu değişiklikler, yetkililerin teşvikleri geri çekmedikleri açıklamaları ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ve diğer kurumların küresel ekonomideki zayıf görünüm göz önünde bulundurulduğunda desteğin devam edebileceği söylemleri arasında gelmişti.

   

  Ancak, yine de Çin hükümetinin aldığı bu önlemler ekonomiye giren paranın hisse senedi, emlak ve diğer varlıkların fiyatlarında balonlara neden olacağı korkusunu ortadan kaldırmaya yetmemişti.

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı