Çin malı için gümrükçüyü bırakın, kendinize bakın

Çiğdem TOKER/ANKARA
04 Nisan 2004 - 01:37Son Güncelleme : 04 Nisan 2004 - 01:37

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ucuz Çin malları tehdidine karşı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) de kendi üzerine düşeni yapması gerektiğini ve ‘içindeki ayrıkotlarını temizlemesi gerektiğini’ söyledi.

Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Tüzmen, ‘Gümrükçüleri suçlamak kolay. Kızılay’da 1 milyona Çin malı satan adam, bunu toptancıdan alıyor. Toptancı da mutlaka ticaret odasına kayıtlı bir ithalatçıdan’ diye konuştu.

Ucuz Çin malları istilasının küresel bir soruna dönüştüğünü söyleyen Tüzmen, Çin’in para birimini değersiz tutarak çok ciddi bir dış ticaret politikası aracına dönüştürdüğünü vurguladı. Türk Lirası’nın aşırı değerli olmasının, değersiz Yuan’ın üzerine ‘çarpan etkisi’ yaptığını kaydeden Bakan, ‘Dolayısıyla, Çin malları bütün dünyayı tehdit ediyor ama para birimimizi şu anda aşırı değerli olduğu için, biz herkesten fazla etkileniyoruz’ diye konuştu.

Şehrin en kalabalık yerlerinde Çin malları satan çokça tezgah bulunduğunun hatırlatılması üzerine Tüzmen şu değerlendirmeyi yaptı:

‘Gaziantep’te bu konuda toplantı yaptık. Hem bürokrasi hem iş dünyasının temsilcileri vardı. (Gümrüklerde rüşvet oluyor, mal girişlerinde usulsüzlük yapılıyor) falan dediler. Ben de gümrüklerden, dış ticaretten, TSE’den bürokrat arkadaşlarımı göstererek, (Bakın ben bu arkadaşlarımın hepsine kefilim, siz bütün odalarınıza ve üyelerinize kefil olabiliyor musunuz? diye sordum.

Önce herkesin, kendi eteğindeki taşı dökmesini isteyen Tüzmen, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Etik değerler, toplumun sadece bir kesiminin üzerine bırakılmamalı, toplumun bütün kurum ve kuruluşları tarafından paylaşılmalı. Sadece bir grubu zümreyi suçlayarak olmaz. Eğer bir gümrük kapısında 100 mal girdi gösterilip 1000 mal giriyorsa, böyle bir iş tek taraflı olamaz. Bir organizasyon var demektir.

Kendisinin gümrüklerden sorumlu bakan olarak üzerine düşeni yapmaya çalıştığını ve ‘gümrüklerde ne pahasına olursa olsun temizliği başlattığını’ söyleyen Tüzmen, ‘İş dünyası da benzer temizliği yapmalı’ diye konuştu.

Gümrük sahasında nakit kalkıyor

DEVLET
Bakanı Kürşad Tüzmen, gümrük alanlarında nakit para kullanımını tamamen ortadan kaldırarak, kartlı sisteme geçileceğini açıkladı. Sadece gümrük sahalarında kullanılacak nitelikte kredi kartı benzeri bir akıllı kart kullanımını hedeflediklerini belirten Tüzmen, çalışmaları başlattıklarını, bu yıl içinde uygulamaya geçmeyi hedeflediklerini aktardı. Tüzmen, yeni kart uygulaması hakkında şu bilgileri verdi:

‘Yeni kartlar uygulamaya girince, gümrük alanında para dönmeyecek. Beyannname ücretleri ve ihracat ithalat ile ilgili bütün harcamalar bu kartla yapılacak. Böylece aracılar da daha düzgün davranmak zorunda kalacak. Böylece hem sistem kayıt altına girecek.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı