Gündem Haberleri

  Çin kaynaklı söylentiler emtiaya yaradı

  EkoNet
  28.05.2010 - 10:29 | Son Güncelleme:

  Avrupa’daki borç krizinin kıtanın ekonomik büyümesini yavaşlatacağı ve euroya daha baskı yapacağı yönünde endişelere sahip olan yatırımcılar, altın fiyatlarını yukarı çekerken, ABD’de benzin arzının azalması petrolün kritik 70 dolar sınırını geçmesini sağladı.

  Altının dağıtım fiyatı bugün Asya’daki işlemlerde 45 cent artışla 1.212.25 dolara yükseldi. Kıymetli maden borç krizi endişesinin euroya dolar karşısında değer kaybettirmeye devam etmesiyle Çarşamba günü yüzde 1.3 değer kazanıp, hafta boyunca toplamda yüzde 3’lük bir yükseliş yaşamış oldu.

   

  EURO YİNE DARBE YEDİ                             

  Pekin’in elindeki euro bölgesi tahvillerini azaltacağı yönünde gelen bu söylentiler Asya borsalarını yukarı çekerken, Avrupa’nın ortak para birimi euro dolar karşısında son dört yılın en düşük seviyesine çekti.          

  Ancak Çin'in bu haberleri yalanlamasının ardından, euro yeniden değer kazandı ve dün 1.21 seviyesine gerileyen euro/dolar paritesi 1.23 seviyesine çıktı. Ancak euro bölgesinde bankalara fon sağlama konusunda endişelerin devam etmesi, yükselişin kısa vadeli olmasına neden oldu. Öğleden sonra gerçekleşen işlemlerde, 1.22.64 seviyesine geriledi.           

      

  ÇİN’İN KARARI ETKİLEDİ

    

  Dünyanın en büyük döviz rezervine sahip ülkesi Çin, Avrupa’daki borç krizinin bölgedeki ülke tahvillerini değersizleştirmesinin ardından elindeki euro bölgesi tahvillerini değiştirebileceğini açıklanmıştı.

   

  Japon gösterge endeksi Nikkei, Pekim hükümetinin döviz rezervlerini çeşitlendirme konusundaki uzun vadeli hedefine sağdık kalacağını yönelik bu açıklamayla Perşembe günkü işlemlerde son altı ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra yeniden yükselişe geçti ve günü yüzde 1.23’lük yükselişle kapattı.  

   

  PETROL 72 DOLAR  

  Diğer yandan Asya borsalarında yaşanan yükseliş ve ABD’den gelecek talebin artacağı yönündeki işaretler geçtiğimiz hafta 68 dolar sınırına kadar inen petrolün varil fiyatını yeniden 72 dolara yükselmesine neden oldu. 

   

  Avustralya Ulusal Bankası’nın emtia analistlerinden Ben Westmore, “Petrol hisse senedi piyasasını takip ediyor. Yatırımcılar ise şu anda kendilerini güvende hissedecekleri alanlara yöneliyor” dedi. 

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı