Gündem Haberleri

  Çin’in başarısı aslında bir yanılsama mı?

  Financial Times
  12.12.2009 - 17:13 | Son Güncelleme:

  Financial Times, Çin'in küresel krize büyük başarı ile karşılık verdiği düşüncesi ağır basmasına rağmen, yaratılan kapasite fazlası nedeniyle bunun bir yanılsama olabileceğine dikkat çekti.

  FT'de "The cost of China’s excess capacity" (Çin'in kapasite fazlasının maliyeti) başlığı ile yayımlana makalede şu ifadelere yer verildi:                 

                                      

  "Dünya değişti ancak Çin değişmedi. Çin küresel finans krizine büyük başarı gibi görünen bir şekilde karşılık verdi. Ancak bu bir yanılsama. Çin'in harcamaları artırarak getirdiği çözüm daha büyük bir kapasite fazlasına neden olacak. Çin'deki yüksek tasarruf ve yatırım oranı hem kendi vatandaşları hem de dünyayı istikrara kavuşturmak için çok maliyetli. Radikal bir reformun zamanı çoktan geldi."                

   

  ALTI SEKTÖRÜN GÖRÜNÜMÜ               

  Çin'de bulunan Avrupa Ticaret Odası son yayımladığı raporda bu ülkedeki altı sektördeki durumu açıkça ortaya koydu.

   

  Bu rapora göre 2009 yılı için kapasite kullanım oranının alüminyum sektöründe yüzde 67, rüzgar enerjisinde yüzde 70, çelik sektöründe yüzde 72, çimentoda yüzde 78, kimya sektöründe yüzde 80, rafinajda ise yüzde 85 olacağını öngörüldü. FT bununla birlikte daha fazla ek kapasitenin de yolda olduğuna dikkat çekti.

   

  Ülkede kapasite fazlasının en çok görüldüğü sektörlerden biri olan çelikte, 2008 yılında 660 milyon ton üretim gerçekleşirken bu dönemdeki talep 470 milyon tonda kaldı. Sektördeki kapasite fazlasının tüm Avrupa Birliği'nin üretimine eşit seviyede olması, durumun ne kadar ciddi olduğunu göstermesi bakımından da önemli bir gösterge.

   

  REFAHA DEĞİL BOŞA HARCANIYOR

  FT, rapordaki bu sektörde fazladan 58 milyon ton yeni üretimin daha gerçekleştirileceği bilgisine de değindi ve bunun Çin'de GSYİH'yi artırmak için yapılan harcamaların ekonomik refahın değil aksine boşa yapılan harcamanın ölçüsü olduğuna işaret etti.

   

  Çin'in mevcut gelişme modelinde hane halkı geliri şirketlerin kârlarını desteklemesi için vergilendiriliyor. Şirketler, hâlihazırda Çin'in büyük miktardaki tasarrufunun yarısından fazlasını gerçekleştiriyor. Ülkede tüketimin hızı GSYİH kadar hızlı artmadığı için kapasite fazlası yeni yatırım ve ihracat yoluyla tüketilmek zorunda.

   

  Bu sene küresel kriz nedeniyle ihracat tarafında aksayan Çin’in kaçınılmaz şekilde ihracatını yeniden artırması gerekiyor. Bu da sonuçta uluslararası ticaret sisteminde yeni bir krizi ortaya çıkarabilir.

   

  FT, bu yüzden Çin ile ticaret yapan ülkelerin, ülkenin sürdürdüğü kapasite fazlası yaratmaya dayalı sisteme neden daha fazla dayanamayacağını Asya devine açıklamasını istedi.

   

  FT, ayrıca Çin'de gelirin şirketlerden çok hane halkına yönlendirildiği bir sistemin teşvik edilerek, harcamaların acil olarak yatırımdan, tüketime kayması gerektiği uyarısında da bulundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı