Çin ile nefes kesen çok maçımız olacak

Hürriyet Haber
30 Temmuz 2012 - 15:07Son Güncelleme : 30 Temmuz 2012 - 16:55

Londra Olimpiyatlarında Türkiye ile Çin arasındaki çok çekişmeli voleybol maçı iki ulus arasında ekonomik açıdan da süren ezeli rekabetin daha yıllarca devam edeceğini gösterdi.


Türklerle Çinliler binlerce yıldır hem dost hem rakip. Türk destanları her ne kadar Orta Asya’dan göç edişimizi iklime bağlasa da Çinlilerin bunda büyük payı olduğunu söyleyen tarihçiler de çok. Halen de Kazak, Kırgız, Uygur ve Taciklerle komşu olan Doğu Türkistan’ı içinde barındıran Çinlilerle Türklerin rekabeti son yıllarda küresel ekonomide çok sert geçiyor.

 /images/100/0x0/55eaa16af018fbb8f88c98fb

 

 

 

 

Çin ile nefes kesen çok maçımız olacak FİLENİN SULTANLARI’NA YAZIK OLDU
 

 2011’de Çin yüzde 9.2’lik büyümeyle dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisiydi. Türkiye ise yüzde 8.5 ile ikinciliği aldı. Avrupa, Afrika ve Ortadoğu pazarlarında Türk firmalarının en büyük rakibi Çinli firmalar oldu.

Çinliler özellikle işçilik ve enerji maliyetlerindeki büyük avantajlarını kullanarak fiyat rekabetinde Türk firmalarının pazarlarını elinden alıyor. Türkler ise kalite ve tasarımla direniyor. Son yıllarda Türk firmaları için “Çin’de iş yapma, Çin pazarına açılma projeleri” de öne çıkıyor.

Ayrıca Çinli firmaların Türkiye’de üretim yatırımları da hızla artıyor. Onlar da Türkiye’yi bölge ülkelere açılmak için üs yapmaya yöneliyor. Bu maçı alamasak da gelecekte hem sıkı işbirliği hem de yoğun rekabet devam edecek gibi görünüyor. 

 İşte o rekabetin tablosu:

 

Çin

Türkiye

Nüfus

1.3 milyar

74.7 milyon

Toplam Milli Gelir

11.4 trilyon dolar

1.08 trilyon dolar

Kişi Başına Düşen

Milli Gelir

8.500 dolar

14.700 dolar

İhracat

1.8 trilyon dolar

133 milyar dolar

    Büyüme Hızı

       Yüzde 9.2

          Yüzde 8.5

 

Sadi ÖZDEMİR

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı