Dünya Haberleri

  Çin iklim zirvesinde 'samimiyet' istedi

  Hürriyet Haber
  17.12.2009 - 14:11 | Son Güncelleme:

  Çin, Kopenhag'da sürdürülen küresel iklim zirvesindeki görüşmelerde heyetlerin "daha fazla samimi" olmalarını istedi.

  Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, düzenlediği basın toplantısında, gelişmiş ülkelerin mali katkı yapma, teknoloji ve gaz salımı hedefleri konusunda "daha fazla samimi" olmaları gerektiğini söyledi.

  Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun yarın konferansta bir konuşma yapması bekleniyor.

  ABD'DEN ÇİN'E ŞEFFAFLIK ÇAĞRISI

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise Çin ile sera gazı salımında şeffaflık konusunda ortaya çıkan uzlaşmazlığın Kopenhag'da anlaşmayı engelleyebileceğini söyledi.

  Clinton, Kopenhag'da düzenlediği basın toplantısında, "Halen atmosfere gaz salımı konusunda dünya birincisi olduğunu tahmin ettiğim Çin'in şeffaf olmaması durumunda, ilan ettiğim mali veya finansal konulardaki vaatlerimize bağlı kalmayı düşünmek çok zor" dedi.

  ABD Dışişleri Bakanı, basın toplantısından önce yaptığı bir açıklamada, yoksul ülkelere iklim sorunları ile mücadele konusunda mali finansman sağlamak için 2020'ye kadar her yıl 100 milyar dolar yardım yapmaya hazır olduklarını bildirmişti.

  Ancak Clinton bu yardımın Kopenhag zirvesinde anlaşmaya varılması koşuluna bağlı olduğunu belirtmişti. ABD'yi geçerek dünyanın en fazla sera etkisi gazları salan ülkesi konumuna gelen Çin, bu konuyla ilgili uluslararası denetimleri reddediyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı