Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çin, Gates’in diyalog teklifini değerlendirecek

  Bloomberg
  10 Ocak 2011 - 11:17Son Güncelleme : 10 Ocak 2011 - 11:17

  Çin Savunma Bakanı Liang Guanglie, ABD ile askeri ilişkilerin kesilmesinden bir yıl sonra, stratejik diyalogun tekrar oluşturabileceği mesajını verdi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor 

   

  Geçtiğimiz yıl, Çin’in Tayvan’a silah satışı gündeme geldiğinde Washington bu satışa itiraz etmiş ve askeri ilişkiler kesilmişti.

   

  ABD Savunma Bakanı Robert Gates, dünyanın en güçlü iki ekonomisinin askeri güçleri arasındaki bağların “politik yönlendirmelere konu olmaması gerektiğini” ifade etti. Gates, mevkidaşı Liang ile bugün bir araya geldi.

   

  Gates, yapılan görüşmede ABD Başkanı Barack Obama ve Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’nun, iki ülke arasındaki diğer ilişkilerde olduğu gibi askeri bağların da güçlendirilmesini istediklerini belirtti. Hu, gelecek hafta temaslarda bulunmak için Washington’a gelecek.

   

  İki ülke arasındaki askeri ilişkiler, Çin’in Kore Yarımadasında yaşanan tansiyonda Kuzey Kore’ye destek vermesi ve ABD’nin düzenlediği tatbikatlara karşı çıkmasıyla gerilmişti. Liang, “düzenli ve güvenilir” görüşmelerin “yanlış anlaşılmaları ve hesaplamaları” ortadan kaldırmaya yardımcı olacağını söyledi.

   

  Çin, Kuzey Kore’nin Güney’e yönelik en son iki saldırısında Pyongyang’ı kınamamış, Çin ordusunun en üst rütbeli subaylarından biri olan General Gu Boxiong, Kore Savaşı’nda Çin’in Kuzey Kore’nin yanında savaşa girmesinin 60’ıncı yıldönümünde törenlere katılmıştı.

   

  Pekin’deki düşünce kuruluşu Carnegie-Tsinghua Merkezi’nden Paul Henle, “Çinlilerin, ABD’yle daha yakın ilişkiler kurmak açısından stratejik değerlendirme yaptığını sanmıyorum” dedi. Henle, “Bana kalırsa, yapılan görüşmeler Hu’nun Washington ziyaretinde zora düşmemek için düşünüldü” ifadesini kullandı.

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER 

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı