Çin, Euro korkusu yarattı IMF doları savundu

Hürriyet Haber
28 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 28 Mayıs 2010 - 01:52

Dünyanın en büyük döviz rezervine sahip ülkesi Çin’in “Euro Bölgesi tahvillerini değiştirebileceği” yönündeki haber Çin Merkez Bankası tarafından yalanlanıncaya kadar Euro’da düşüş korkusu yaşandı. Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn da, doların uluslararası sistemde ana referans para birimi olduğunu vurguladı.

Çin, Euro’dan çıkar mı

Dün sabah Financial Times’ın Çin ile ilgili haberi bir anda piyasaları karıştırdı. Habere göre, Çin Euro Bölgesi tahvillerine yaptığı yatırımları gözden geçiriyordu. Bunun için yabancı bankaların yöneticileriyle konuyu görüşmek için çok sayıda toplantı gerçekleştirirken, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Portekiz ve İspanya’ya ilişkin endişelerini yansıtmıştı. “Çin Euro tahvillerinden çıkıyor” endişesi yaratan bu haberle birlikte Asya borsalarını yükselmeye başlarken Euro, dolar karşısında 1.2155’e kadar düştü.

Habere yalanlama geldi

Ancak çok geçmeden, bu haber Çin tarafından yalanlandı. Toplam 2.5 trilyon dolarlık döviz rezervlerinin yüzde 70’inin ABD doları, geri kalanın ise Euro ve küçük bir miktarının yuan olduğu tahmin edilen Çin Merkez Bankası “Bu haber temelsizdir” derken, internet sitesinden şu mesajı verdi: “Çin döviz rezervleri yatırımlarındaki çeşitlendirme ilkesini sürdürecektir. Çin Merkez Bankası, Avrupa’nın, uluslararası yardımla finansal piyasalarda istikrarlı ve sağlıklı gelişmeyi sağlayacağından emindir.”

Doların ömrü uzun olacak

Para piyasaları bu yalanlamanın ardından Euro/dolar 1.2290 seviyelerine doğru güçlenirken, bir dikkat çekici açıklama da IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’dan geldi. Strauss-Khann, doların uluslararası sistemde ana referans para birimi olarak uzun bir geleceği olduğunu söyledi.

Türkiye etkilenmedi

KÜRESEL piyasalarda yaşanan her gelişmeyi yansıtan Türkiye piyasaları, bu kez tepkisiz kalmayı tercih etti. Gün sonunda Avrupa borsalarında yüzde 3’lere varan yükselişler olurken, İMKB 54.497 pandan yüzde 0.73 artıda kapandı. Euro’nun 1.9230 TL olurken, dolar da 1.5730 TL’den günü bitirdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı