Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çin 'eş değiştirme'yi tartışıyor

  Hürriyet Haber
  20 Mayıs 2010 - 12:49Son Güncelleme : 20 Mayıs 2010 - 13:00

  Çin’de bir süredir eş değiştirme ve grup seks kulüplerinin varlığı biliniyordu. İnternet aracılığıyla birbirleriyle tanışan üyelerden oluşan böyle bir grubun faaliyetleri geçtiğimiz ay ilk defa dava konusu olunca, Çin’de "cinsel özgürlüğün sınırları" kavramı da tartışmaya açıldı.

  Gazeteport'un haberine göre, geçtiğimiz ay 53 yaşındaki üniversite profesörü Ma Yaohai ve 21 kişi güneydoğu Çin’deki Nanjing kentinde “grup halinde ahlaksızlık yapmak” suçundan beş yıl hapis cezası istemiyle mahkemeye çıkarıldı.

  Böylece 1997 yılında çıkarılan bir yasa ilk defa uygulanmış oldu ve ince ayrıntılara bolca yer verilen duruşma Çin’de geniş ilgi uyandırdı.

  Davaya gösterilen bu büyük ilginin ardında “eş değiştirme” tarzına yönelik merakın yanı sıra, modern ahlak sistemini yerleştirmeye çalışan bir ülkede ‘cinsel özgürlük’ kavramının da tartışmaya açılmış olması yatıyor.

  "EŞ DEĞİŞTİRME ŞARAP GİBİDİR"

  Ma savunmasında “Evlilik su gibidir, onu içmeniz gerekir. Ama eş değiştirme şarap gibidir. Hoşlanırsanız içersiniz, hoşlanmazsanız içmezsiniz..” ifadesine yer vererek, devletin “yatak odası mahremiyetine” saygı göstermesi gerektiğini ve eş değiştirme kulübünde gerçekleşen etkinliklerin ‘bireylerin özgür iradeleriyle giriştiği ve kimseye zarar vermeyen’ faaliyetler odluğunu vurguladı. 7 Nisan’daki başlayan duruşmasında “Toplumsal düzeni ben nasıl bozabilirim? Evimde olup biten benim şahsi meselemdir” diyen Ma’nın Quinhai Bölge halk mahkemesinin bugün açıklanacak kararıyla serbest kalması bekleniyor. /images/100/0x0/55ea4967f018fbb8f876183a

  Ma’nın savunması, evlilik dışı ilişkilerin ve fuhuşun artık kanıksandığı Çin’de geniş yankı buldu. Ekonomik reformlar sonrası özellikle son 20 yılda hızla değişen Çin, cinsel özgürlüğün sınırlarını ‘yasalarla’ belirlemeye çalışırken, Çinliler ise hükümetin yatak odalarına karışmaması gerektiğini vurguluyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı